Wpis z mikrobloga

@Pan_Wiechu Dzieci powinno się uczyć szacunku. Do kobiet, do mężczyzn, do starszych, do młodszych, ba! Do zwierząt, własności publicznej i przyrody też. A potem zdziwienie że Brajanek pluje nauczycielce w przedszkolu w twarz i kopie pimpusia, po co komu szacunek do innych xD
  • Odpowiedz
@Pan_Wiechu: Szacunek sam w sobie nie jest ujmą na honorze, ale oznaką taktu, dostrzeżeniem drugiego człowieka. Ale oczywiście wszystko opiera się o intencje tego szacunku, bo to jej złe wpojenie przez rodziców bywa przyczyną zgorzknienia. To słynne "puściłem kobietę w drzwiach - a tu żadnego lodzika, ani nic", można okazywać szacunek z różnych powodów, takich jak opinia innych o mnie, albo lubienie ludzi, albo konkretna sytuacja wynikająca z okoliczności, jednak
  • Odpowiedz
@Pan_Wiechu: na szacunek się pracuje - strzela mnie, gdy słyszę lub czytam, że należy się każdemu, bo tak, od ręki, tylko dlatego, że oddycha. Co to za kocopoły, podszyte komunizmem - dla każdego, po równo, bo tak ? Bo sprawiedliwość społeczna ? Życie nie jest sprawiedliwe, jest sporo ludzi, którzy nie zasługują na szacunek, więc dlaczego miałbym go takim ludziom okazywać ? Jakim prawem ?
Szacunek to coś, na co
  • Odpowiedz
@NukeOps: no wlasnie to jest kwestia interpretacji slowa szacunek. Bo widzisz, wychodzi na to, ze wszystkim w tym watku chodzi o to samo. Ze nalezy byc uprzejmym i kulturalnym wzgledem innych, dopoki nie dadza ci powodu do zmiany stosunku do nich.
Ty jednak to rozwinales, piszac, ze szacunek to cos wiecej. Ze to cos w rodzaju podziwu, niejakiej nagrody dla osoby, ktora na to zasluguje. I tu sie z Toba
  • Odpowiedz
@anenya bzdura - jak bardzo zdewaluowany jest szacunek jeśli dostaje go każdy z automatu? Na szacunek trzeba sobie zasłużyć i nawet nie próbuj mi wmawiać że szanujesz wszystlich. Chyba mylisz zwykła codzienną grzecznosc i takt z szacunkiem.
  • Odpowiedz
@metalowy_pasterz: moim zdaniem, ludzie mylą szacunek, który jest jakąś z wyższych form emocji pozytywnych, bo z tym nam się kojarzy powszechnie szacunek, z dobrym wychowaniem oraz respektowaniem praw powszechnie panujących w naszej cywilizacji.
  • Odpowiedz
@Pan_Wiechu: Jprdl, naprawdę wspaniały pomysł. Szanować ludzi tylko "lepszych" od siebie. W połączeniu z tym, że przeciętnie samoocena ludzi jest mocno zawyżona, dostajemy społeczeństwo pełne gburów i chamów traktujących innych z pogardą.
Nie o to chodzi, żeby szanować/pomagać osoby od siebie silniejsze, ale to właśnie umiejętność godnego zachowania się względem ludzi z niższych od naszych stopni drabiny społecznej stwarza zdrowe społeczeństwo.
  • Odpowiedz