Wpis z mikrobloga

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) [16]. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.


Czy w związku z tym dobrze rozumiem, że PCC płacimy za każdym razem, gdy kupujemy krypto lub/i wymieniamy krypto na krypto, a PIT w momencie uzyskaniu dochodu (czyli w momencie sprzedaży, gdzie przychód > koszt uzyskania)?

#kryptowaluty #bitcoin #podatki #pcc #pit
  • 22
  • Odpowiedz
@Quinn: PCC płacisz w momencie fiat->krypto , krypto->krypto , krypto->fork, krypto->fiat chyba że któraś ze stron jest VAT'owcem

Nie wiem tylko jak krypto->towar i towar->krypto ale pewnie też
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: zatem w MF pracują jeszcze więksi idioci, niż można by się spodziewać. Załączony cytat wskazuje, że sprzedaż nie powoduje obowiązku podatkowego w zakresie PCC, ale ta część:

Wyłączona z opodatkowania PCC [17] jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.


wskazuje, że obowiązek jest,
  • Odpowiedz
@Quinn: Ogólnie trzeba czekać jest już o tym w mediach i tak na PCC jest 14dni więc po ptakach , trzeba czekać na interpretacje moim zdaniem. Wyjście przed szereg może mieć więcej szkody niż pożytku.
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: takie też mam podejście, policzyłem odsetki karne i są to jakieś grosze w moim przypadku, zresztą praktycznie nie trejdowałem, a jedynie nabywałem i zbywałem co jakiś czas, więc PCC wyszedł mi bardzo niewielki. Co nie zmienia faktu, że #!$%@?łem się solidnie. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 1
@dla_zabawy Nie powtarzaj głupot jak się nie znasz. Gdy zamieniasz krypto na fiat to nie płacisz żadnego PCC. W takim przypadku ten obowiązek ma osoba, która od Ciebie odkupiła krypto za fiat, a nie Ty...
  • Odpowiedz
@69btc: #!$%@? mnie to boli.


@Quinn: Zdanie niepoprawne gramatycznie.

Ewentualne żale związane z własnym niedorozwojem proszę kierować do rodziców. Jeżeli brak rodziców to proszę się zgłosić do specjalistycznej placówki.
  • Odpowiedz
  • 1
@Quinn Według MF w przypadku fiat na krypto i krypto na krypto należy się PCC, ale tylko jak kupujesz od osoby prywatnej np. na giełdzie. Nie trzeba gdy kupujesz od firmy np. w kantorze.

Natomias PIT gdy zmieniasz krypto na krypto i krypto na fiat.

Wychodzi, że w przypadku krypto na krypto trzeba i PCC i PIT. No cóż przepisy są w przypadku kryptowalut za bardzo oderwane od rzeczywistości, a rząd
  • Odpowiedz