Wpis z mikrobloga

@turtelian: nie wiem jak wygląda to teraz z tranzytem przez Naddniestrze, raczej wolałbym omijać. Jak przejedziesz to napisz. Jak jechałem autobusem z Kiszyniowa do PL to drogi na Ukrainie były super w porównaniu z tym co w Mołdawi. Nie widziałem policji, taksówkarze naciągają.
@turtelian: Na Ukrainie nie - jest z tym spokój. Policja przeszła reformę, mogą co najwyżej chcieć sprawdzić czy na pewno Polak jedzie na polskich rejestracjach.
Droga na Czerniowce też jest dobra, miejscami bardzo dobra. Hrywny wymieniać na Ukrainie.
@turtelian: Zrobiłem samochodem trasę Lwów, Podhorce, Zbaraż, Chocim, Kamieniec Podolski i wracałem przez Werhowynę i Rumunię do Polski we wrześniu 2016. Pytaj. :-)
Moje uwagi na szybko:
- drogi w miastach fatalne, pomiędzy miastami zaskakująco dobre i puste
- mimo wszystko uważaj na drodze, bo wyprzedzać lubią w dziwny sposób - raz prawie (o centymetry) udało mi się uniknąć miazgi
- ani razu nie zatrzymała mnie policja
- uważam że jest
@motaboy: bede pytal jak sobie cos przypomne, na ukrainie bylem nie raz wiec wiem jak drogi mniej wiecej wygladaja ale nigdy samochodem, chrywny wyminiac we lwowie polecam bo kurs najlepszy :D

-zielona karta a co to a po co ? serio nie wiem
-tankowanie nie ma pro blemu z jakoscia paliwa ?
-jak masz jakies wskazówki to pisz :)
PS; co do odessy moge co nie co ci pomoc/doradzic bo bylem
@motaboy: a mam pytanie co do lwowa a masz pw zablokowane, jak tam z parkowaniem sprawa wyglada ? na obrzezach szukac miejsca czy w centrum nie ma problemu (oczywiscie w rozsadnych pieniadzach)?
@turtelian: Paliwem byłem zaskoczony. Miałem wrażenie, że zrobiłem na nim więcej kilometrów niż zrobiłbym w Polsce.

Kup sobie od razu po przekroczeniu granicy na jakiejś stacji benzynowej starter ukraińskiej sieci. Polecam Life.ua - pakiety internetu są chyba nawet tańsze niż u nas. Pamiętaj, że jak nie będziesz miał ich karty, to raczej zapomnij o jakichś mapach google w drodze i skombinuj sobie jakiś GPS w stylu tablet + Automapa.

Hrywny... Nie
@turtelian: Poruszałem się po Lwowie samochodem, ale jest to "ciekawe" przeżycie. Większość dróg to kocie łby pamiętające jeszcze chyba Franza Josefa z koleinami, jakby tam czołgi jeździły. Ruch normalnie jak w mieście - ten chamski, tamten życzliwy. Parkowałem w ciągu dnia w sumie za darmo, a w nocy na zamkniętym parkingu hotelowym. W Kamieńcu też parking hotelowy. Gdzieś tam chyba płaciłem w Kamieńcu za parking w centrum, ale były to drobne
@turtelian: We Lwowie spałem raz w "Deluxe Hotel Kupava" - 280 zł. ze śniadaniem za dwie noce/dwie osoby z parkingiem (super i blisko) i raz w ciemno w "Hotelu Lwów" (tanio jak barsz, znaleziony o 3 w nocy - syf totalny, ale to moja wina, bo chciałem wtedy jak najtaniej - mają też lepsze pokoje). W Kamieńcu spałem w hotelu Filvarki-Centre (https://www.booking.com/hotel/ua/filvarki-tsentr.pl.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGi2AYgBAZgBHrgBB8gBDdgBAegBAfgBDJICAXmoAgM;sid=130f6705fa1dec76142a1403391316a1) 33 zł. za noc ze śniadaniem i parkingiem
@motaboy: startery tez mam opanowane ;) ale dzieki ze piszesz
planu konkrtnego jeszcze nie mam wiec jakbys mi rzucil co warto zobaczyc na podolu bede wdzieczny tak samo jak polecasz jakis konkretny hotel :)
to ze mozna wlazic wszedzie tez wiem :D bo takjak mowie troche ukrainy zwiedzilem l;) zostalo mi tylko podole wlasnie do zwiedzenia i ukraina praktycznie cala poznana :)
@turtelian: Zielona Karta to międzynarodowe potwierdzenie twojego OC. Część ubezpieczalni wydaje ją za darmo (np. PZU), niektóre wołają za to np. 15-17 zł. Na Ukrainie jest wymagana i często pytają o nią na granicy.
@motaboy: A co do kart sim dla potomnych dodam : zwracac uwage czy simka jest tylko do rozmow czy tez do interetu ! o dziwo sa simki bez neta i wtedy jakbys nawet mial milion monet na niej to nie pomoze !
@Nemrod: dzieki ;) na szczescie mam w pzu :D
@turtelian: Aha. Jak jedziesz w nocy, to pamiętaj o różnicy czasu. Dojazd od polskiej granicy w Korczowej do Lwowa, to jakaś godzina, ale jak się z kimś tam umawiasz na nocleg, to jest różnica czasu 1h.

Ja to zrobiłem tak: Katowice-Kraków-Lwów (nocleg) - Podhorce, Zbaraż, Kamieniec Podolski (3 noclegi), Chocim, Okopy św. Trójcy, Werhovyna (1 nocleg), Powrót do Polski.

Droga od Lwowa do Kamieńca z zaliczeniem Podhorcy i Zbaraża (nie ma
@motaboy: serio kurs zlotowka/hrywna we lwowie jest na tyle dobry ze bardziej sie to oplaca niz placenie karta w dolarach/euro to juz mam opatntowane :) ale dzieki za troske ! dzieki również za plan podrózy :D w kamiencu jest co zwiedzac na 3 dni ?
@turtelian: I tak i nie. Kamieniec + wejście na zamek to może być w sumie jeden dzień, ale Chocim i Okopy św. Trójcy są 15 minut samochodem z Kamieńca, więc wolałem nocleg w Kamieńcu, bo tam tylko twierdza i ruiny do oglądania są.