Wpis z mikrobloga

Po niezłym Problemie trzech ciał i studzącym entuzjazm Ciemnym lesie, nadszedł czas na zwieńczenie chińskiej trylogii Wspomnienia o przeszłości Ziemi. Trzeci tom, zatytułowany Koniec śmierci, miał dzisiaj swoją polską premierę.

Z jednej strony fajnie poczytać coś napisanego przez autora pochodzącego z drugiego końca świata - nie tylko geograficznie, ale przede wszystkim kulturowo. Nie oszukujmy się, amerykańska czy brytyjska kultura to dla nas żadna egzotyka, a chińskie podejście do fantastyki naukowej to coś, co warto (chyba?) poznać. W poprzednich tomach na pewno przytłaczały mnie trudne do spamiętania nazwiska i ogólny infantylizm, ale zrzucam to na karb niedopasowania kulturowego. Liczę, że tym razem się nie zawiodę.

Ktoś jeszcze czytał lub czyta 死神永生?

#ksiazki #cixinliu #scifi #problemtrzechcial #chiny #rebis
jcollier - Po niezłym Problemie trzech ciał i studzącym entuzjazm Ciemnym lesie, nads...

źródło: comment_DTo4Scl9z2RetcAjxKNYe7DYIKAGfVBq.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
Czytałem (2 i 3 po angielsku, bo nie lubię czekać). Fajne, inne od standardowej anglojęzycznej fantastyki naukowej, ale to raczej soft s-f, dużo fizycznych i naukowych bzdur. Z resztą cała teoria Ciemnego Lasu opiera się na błędnym założeniu (że planety są rzadkim zasobem i że opłaca się o nie walczyć - podczas, gdy każda cywilizacja, która może prowadzić walkę lata świetlne od macierzystej planety - już dawno ma technikę na takim poziomie,
  • Odpowiedz
ogólny infantylizm, ale zrzucam to na karb niedopasowania kulturowego


@jcollier: nie wiem, jak dla mnie infantylizm jest uniwersalny i nie przyznam za płytki i naiwny obraz dodatkowych punktów tylko dlatego, że przedstawia go Chińczyk. W ogóle ja tam egzotyki zbytnio nie czułem w tej książce, co najważniejsze - nie ma jej ani grama w motywie przewodnim, czyli tej całej cywilizacji Trisolaris. Czytałem tylko PTC i na więcej nie mam ochoty.

@
  • Odpowiedz
@IamHater: Ale ja też nie usprawiedliwiam tego infantylizmu i też nie podobają mi się rozwiązania przedstawione w książce. Wspominam o tym, bo wielu ludzi chwali trylogię za nieszablonowość, ale dla mnie wydaje się to być zbytnim uproszczeniem i brakiem zastanawiania się autora nad konsekwencjami swoich dyrdymałów.

@Bolanrensopot: tak jak na górze: Problem trzech ciał, Ciemny las i Koniec śmierci.
  • Odpowiedz
@jcollier: Jak dla mnie jest dokładnie odwrotnie - gdyby nie to, że kupiłem PTC i CL razem, to po przeczytaniu PTC nigdy bym nie skoczył do księgarni po CL, a tu akurat z przyjemnością zaskoczyła mnie druga część. Nie rozumiem zachwytów nad pierwszą - kiepska narracja, płaskie postacie (zdecydowanie najciekawsza z nich pojawia się najkrócej), chwilami czytanie tego to była prawdziwa katorga. Na plus - pomysł i pokazanie chińskiej rewolucji kulturalnej.
  • Odpowiedz
[...] teoria Ciemnego Lasu opiera się na błędnym założeniu (że planety są rzadkim zasobem i że opłaca się o nie walczyć [...]


@tell_me_more: Ale przecież w tej teorii nie chodziło wcale o walkę o zasoby. Tu chodziło o przetrwanie cywilizacji i o to, że jedynym pewnym środkiem do osiągnięcia tego celu jest unicestwienie każdej obcej formy życia mającej potencjał do osiągnięcia technologicznej przewagi - "zabijmy ich zanim będą potrafili zabić nas".
  • Odpowiedz
@strach_overflow: Trisolarianie lecieli do naszego układu słonecznego, bawili się w ręczne sterowanie naszą kulturą i w ogóle poświęcali niewyobrażalne zasoby, a mogli po prostu rozłożyć na części jakiś mały księżyc i walnąćsobie habitatów dookoła dowolnie wybranej gwiazdy o pojemności 10^9 Ziemi.

A cały Ciemny Las zakłada, że będą nas chcieli po coś zabić więc trzeba ich wyprzedzić (a konkretnie, że zasoby we Wszechświecie są ograniczone i opłaca się o nie walczyć).
  • Odpowiedz
@tell_me_more: Trisolaris byli na podobnym poziomie rozwoju jak Ziemianie - zbyt prymitywni żeby nas błyskawicznie zlikwidować i niewystarczająco zaawansowani żeby kolonizować odległe układy - więc polecieli na długą wyprawę do najbliższego, czyli naszego. Dodatkowo zdawali sobie sprawę, że ziemska cywilizacja rozwija się w szybszym tempie od ich i jednocześnie wie o ich istnieniu, więc postawili wszystko na jedną kartę i rozpoczęli misję zdominowania Układu Słonecznego.
  • Odpowiedz
@strach_overflow: nie mieli problemu ze zrobieniem floty międzygwiezdnej, a mieli mieć problem ze zrobieniem szczelnych metalowych cylindrów i umieszczeniem na jakiejś korzystnej orbicie (jak już podrasowaliśmy Alfa Centauri że u nich takich orbit nie ma, to choćby wokół gwiazdy Barnarda, średnia odległość gwiazd w naszym zakątku galaktyki to niecałe 4 lata świetlne - masz ich tysiące i nie musisz z nikim o nie walczyć). Dodatkowo ich fizjologia świetnie się do tego
  • Odpowiedz
@tell_me_more: Oczywiście, że było naciągane. Superinteligentny komputer skompresowany do wielkości protonu, tworzenie bąbli w których prędkość światła jest ograniczona do kilku km/s, kieszonkowe wszechświaty, broń redukująca liczbę wymiarów wszechświata.

Mówimy o powieści fantasy i kłócimy się o poprawność fizyczną jej świata - to nie ma sensu. Jeśli już chcemy się kłócić, to powinniśmy się skupić na warstwie społecznej (socjologicznej), bo głównie na tym skupia się cała trylogia, a całe pseudo sci-fi
  • Odpowiedz
@strach_overflow: to jest sprzedawane jako sci-fi, ale mniejsza o to - przecież właśnie dlatego nie czepiałem się tych wszystkich fizycznych głupot.

powinniśmy się skupić na warstwie społecznej (socjologicznej)


No to przecież piszę o warstwie socjologicznej. Decyzja Trisolarian o inwazji na Ziemię nie ma sensu. Teoria Ciemnego Lasu nie ma sensu w ramach praw fizyki obowiązujących w tej książce. Nigdzie nie pisało, że się nie da przeprowadzić z planety w przestrzeń kosmiczną.
  • Odpowiedz
Ktoś jeszcze czytał lub czyta 死神永生?


@jcollier: Przeczytałem pierwsze dwie części. Aktualnie się zastanawiam, czy w ogóle kupować nr.3 (czekam na opinie).

ad1) bardzo fajna książka, trochę nowości, fajne czytadło itp.
ad2) nieco przegadana, momentami infantylna (czemu ludzie mając taką flotę nie rozpoczęli kolonizacji innych światów, a na przywitanie sondy nie polecieli szykiem rozproszonym, etc), ale parę motywów ciekawych.

Co do części trzeciej czekam na opinie.
  • Odpowiedz
@tell_me_more: Hej wiem ze statare ale odskocze... Habitaty czy jak to nazwac wymagaja energii. Czy jesli nadasz pociskowi energie tow prozni cos go zwolni??? Minimalnie tak, ale tak jest ze podróż do nas zajmuje x lat... zaluzmy woec ze ci cali 3-sloneczni maja przewage swiata nauki...spoko. ale czasu wtedy nie mieli... ksiazka imo jak najbardziej spójna. teoria ciemnego lasu jako wyjasnienie paradoksu ferrmiego jest bardzo spójną teorią ...w×
  • Odpowiedz