Wpis z mikrobloga

Skoro już wymyśliłem mass drivera na symulowanym statku i mam mechanikę zapotrzebowania na prąd, można by policzyć, ile tego prądu potrzebuje.

EMD-14 rozpędza 10kg, stalowy pocisk do 4.5km/s. Jego sprawność to 90%. TL;DR: potrzeba 750MW. A tutaj wszystko policzyłem (en).

Konkursik: za znalezienie istotnego błędu w obliczeniach kluczyk #rozdajo za darmo, jak tylko gra wyjdzie. Tylko dla wykopu, na PM, konkurs ważny do końca kwietnia.

Pobierz
źródło: comment_sFyQo93YuIX6BuSEaU7drWTh2pOO8FAh.jpg
  • 14
@Ineptus: Tu mnie masz.

Ale muszę się przyznać, że ten błąd wprowadziłem celowo, liczyłem, że do niego się ktoś przyczepi :). Posypuję głowę popiołem. W pierwszej wersji policzyłem 50/50, ale 1200K tak ładnie czerwono nie świeci w widzialnym świetle.

Oczywiście można to dostosować manewrując mocą i masą pocisku, ale dzisiaj mi się nie chciało, bo święta etc. W załączniku jest grafika koncepcyjna z radiatorami cewek rozgrzanymi od strzałów.

W każdym razie
Pobierz
źródło: comment_jWHJsMTlPaER0BykIGOhcQAY1chzlX1O.jpg
@koder: to mam chyba drugi błąd w obliczeniach. Wyszło mi, że przy tym przyspieszeniu pocisk musi się rozpędzać przez ponad 300 m, żeby osiągnąć tę prędkość. Nie podam z pamięci, bo gdzieś w excelu liczyłem, a teraz piszę z tabletu, ale na pewno sam dasz radę obliczyć.
@Polanin: @koder Nie tyle błąd (same obliczenia są dobre, sprawdziłem), ale pewne ograniczenie konstrukcji. 337.5 metra 'lufy'. Tylko rozumiem, że skądś się te czas, siła i masa wzięły – więc i związana z nimi droga ;)
@koder: Chyba ta średnia siła musiałaby być mocno naciągana. Jeśli chcesz się zmieścić w 40 metrach rozpędu musisz mieć prawie 10x więcej mocy (>5690 MW). Przyspieszenie skacze z 30k do 250k m/s^2. I stąd już prosto siła wystrzeliwuje do 2500 kN.
Inne wyjście to dać cięższy pocisk.
@Polanin: Energia powinna być taka sama, a idzie ona prosto z ultrakonsendatora 100MJ do nadprzewodzących cewek, więc sam system zasilania powinien wyrobić.

Ale fakt, można by to przeliczyć i przemyśleć jeszcze raz.