Wpis z mikrobloga

Czasem osoby religijne mówią, że jeśli po śmierci nie ma życia wiecznego to życie traci sens. To ja się pytam - jaki sens ma wieczna egzystencja w świecie bez tajemnic, trosk i zmartwień? W którym miejscu wieczna, niezmienna trwałość poza czasem nadaje sens czemukolwiek? Moim zdaniem, to krótkowzroczne przeświadczenie.

  • 9
  • Odpowiedz
@jan_zwyklak: wiesz też czasem to sobie rozkminiam i może świadomość nie jest czymś tak indywidualnym jak nam się wydaje ale jest pospolita na tyle że po śmierci zyskujesz nowe ja i to wcale nie dzięki reinkarnacji
  • Odpowiedz
@jan_zwyklak:

Można to nazwać religijną inflacją.

Jeśli ktoś przekonałby Cię, że za 5 lat dostaniesz 100 milionów $, to teraz nie cieszyłoby Cię 15k wypłaty co miesiąc, tylko ograniczyłbyś się do pracy takiej, aby przeżyć i za dużo się nie narobić. Rozwój, nauczenie się czegoś nowego, szukanie lepszej pracy - to nie miałoby sensu.

Jako ateista teraz bardziej doceniam życie - pojawiło się więcej optymizmu, wiem, że wszystko to co
  • Odpowiedz
@jan_zwyklak bo logika klasyczna jest drastyczna, przykład jaki usłyszałem po raz pierwszy od Wybrańczyka:

czy jeśli po śmierci na człowieka nie czeka nic to jest to dobre czy złe?

czy nic jest dobre? nie
czy nic jest złe?
  • Odpowiedz
@SirSherwood: właśnie, "nakazuje" - a tu chodzi o takie typowo ludzkie odczucia.

Mowa tutaj o "traceniu sensu życia ateisty" z perspektywy wierzącego: chce pokazać, że takie coś może być widoczne z perspektywy wierzącego (tych o których mowa we wpisie*), ale zupełnie inaczej to będzie wyglądać z perspektywy ateisty właśnie.

* bo nie każdy wierzący patrzy tak na życie ateisty (mowa o konkretnej podgrupie)

Mnie brak życia po śmierci dotyka w
  • Odpowiedz
@Racjonalnie: Z pozoru Biblia wygląda na zbiór nakazów i zakazów, ale jak człowiek sie przyjrzy, przeanalizuje, szczególnie na poziomie psychologicznym, to Biblia pokazuje jak człowiek działa. Polecam czytać Biblie w ten sposób jak jesteś ateistą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SirSherwood: jak sie weźmie odpowiednio duże dzieło i odpowiednią interpretację to można wygrzebać wszsytko. W proporcjach Wielkiej Piramidy Cheopsa zapisane sa tajemnice kosmosu, złoty podział i daty wszystkich ważnych wydarzen w historii ludzkości
  • Odpowiedz