Wpis z mikrobloga

Halo mirki, potrzebuję pomocy. Wygrzebałem z szafy starego Zenita 122 mojego taty i stwierdziłem, że w sumie to spróbowałbym fotografii analogowej, ale mam problem z aparatem. Wsadziłem nowe baterie, ale światłomierz ciągle mi mówi, że jest niedoświetlenie. Ustawiłem ISO na 400, przysłonę na najmniejszą wartość 1,9, czas naświetlania na 1/30 i nadal twierdzi, że jest za ciemno. Jeśli skieruję aparat bezpośrednio na żarówkę to wywala, że jest prześwietlenie, ale już kawałek dalej, znowu za ciemno. Próbowałam różnych wartości, ale nie udało mi się ani razu zobaczyć zielonej lampki. Walnięty światłomierz? Idzie to jakoś naprawić, czy lepiej już kupić nowy aparat? Ach i sprawdzałem tak na czysto, bez włożonego filmu. Hylfe ( ͡° ʖ̯ ͡°) #fotografiaanalogowa
  • 3
@wszystkiefajneloginysajuzzajete Okej, protestowałem dzisiaj trochę przy naturalnym świetle i na zewnątrz jest okej, w ale wewnątrz nadal jest słabo, na najjaśniejszych wartościach kilka razy udało mi się tylko uzyskać optymalne naświetlanie. Ten typ już tak ma? Ciężko się będzie robiło zdjęcia wewnątrz, maksymalny czas to 1/30s
u mnie w tym momencie przy 2.8 na ISO400 i 1/30s mam na granicy prawidlowej ekspozycji. Najlepiej, jak porownasz pomiar ekspozycji z zenita z jakims innym aparatem (czy pokazuja mniej wiecej to samo). Moze sie okazac, ze tak sie wlasnie robi fotki przy ISO400 w pomieszczeniach :) Jesli brakuje ci ok 1 EV a nie wiecej (u mnie w zenicie TTL to jest dolny zakres w ktorym porusza sie igla swiatlomierza) to