Wpis z mikrobloga

ale "Litwo, Ojczyzno moja!" to chyba Ci się kiedyś obiło o uszy/oczy?


@IAmBack: A jakby był z Mazowsza i napisał "Mazowsze, Ojczyzno moja!" to byłby Mazowszaninem czy Polakiem?
  • Odpowiedz
  • 2
@czy_kitku_wolno_do_nieba
@eshabe
@oydamoydam
To nie do końca tak ze były wymienne. Polska znaczyła określała cała Rzeczpospolitą, wtedy Litwa była częścią Polski, ale też Polska znaczyła Polskę właściwą czyli Mazowsze, Wielkopolska, Małopolska itd. W Panu Tadeuszu jest scena jak ksiądz Robak częstuje szlachtę litewska tabaka częstochowska, która jest "z Polski". Więc na przykład Wilno było częścią Litwy, Wielkiego księstwa, Rzeczpospolitej i Polski, ale o Warszawie nikt by nie powiedział że była częścią Litwy.
  • Odpowiedz
@Hardporecorn: Bo się uważał za Polaka, Litwa (ta prawdziwa) była wtedy całkowicie spolonizowana, jeśli chodzi o szlachtę. Sienkiewicz i jego rodzina też pochodzili ze wschodu, Słowacki etc. Szlachta była całkowicie polskojęzyczna, Białorusini i Małorusini (czyli dzisiejsza Ukraina) to byli chłopi. Dlatego elity lwowskie też były polskie, a nie ukraińskie. Białorusini sobie mogą nazywać Mickiewicza Białorusinem, ale po białorusku to on słowa nie umiał. ;)
  • Odpowiedz
@marcelus no i to jest dokładnie to o czym mówię. To jest niezwykle fascynujące. Ta wielokulturowości była jeszcze w 2 RP a po wojnie całkowicie zniszczona. Nie uczono mnie o tym w szkole nawet przy Panu Tadeuszu, jak by tej historii nigdy nie było. Zrozumiałem to dopiero czytając Normana Daviesa i podróżując po dawnych Kresach.
  • Odpowiedz
  • 0
@plusbear widać zabór austriacki, gdzie polityka zaborcy pozwalała na budowę pomników polskich bohaterów. Wszystkie pomniki na Litwie i Białorusi powstały po zaborach, na ziemiach zebranych nie było to do pomyślenia. Jedynie w królestwie kongresowym można było zrobić wyjątek dla Warszawy. Podobnie w Poznaniu przed powstaniem styczniowym.
@lavinka
  • Odpowiedz
@marcelus: Ale ta mapa tego nie pokazuje, bo nie ma na niej podziału na pomniki nowe i stare. Jak wytłumaczysz pomniki na Ziemiach Odzyskanych? Też pokazują zabory?
  • Odpowiedz
  • 1
@lavinka masz rację warto to zmienić, do tego wniosku doszedłem właściwie kiedy stworzyłem już tę mapę. Będzie druga wersja. Pomnik na ziemiach odzyskanych są oczywiście po drugowjenene
  • Odpowiedz