Wpis z mikrobloga

  • 1
Może mi ktoś wyjaśnić do czego potrzebny jest patent sternika morskiego? Jak mnie wodne bagiety zatrzymają bez patentu to odcholują mi łajbę i przeciągną pod kilem? A jak popłynę sobie na wody hiszpańskie? Będą wymagać hiszpańskiego patentu? W UK z tego co wyczytałam nie potrzeb żadnych głupich patentów. Ktoś coś?

#zeglarstwo
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@709009: A to nie jest tak, że wymagany on jest między innymi do świadczenia usług na polskim morzu? Wiesz, rejsy turystyczne, ciągnięcie bananów i takie tam? w razie braku - mandat.
  • Odpowiedz
@709009: na śródlądziu jest to wykroczenie jeśli jacht ma powyżej 7,5 metra i normalnie mandacik dostajesz. Jeśli chodzi o morze to nie mam praktyki, ale na zachodzie ogólnie w dupie mają patenty, to jest sowiecki wymysł żeby na wszystko były pozwolenia i egzaminy.
  • Odpowiedz
  • 0
@xzybartek może dlatego, że w Chorwacji wystarczający jest polski patent żeglarza jachtowego i licencja SRC i już można pływać do do 1 nm od brzegu
  • Odpowiedz
  • 0
@xzybartek żeglarz jachtowy uprawnia do.prowadzenia łodzi do 12 metrów no i niekomercyjnie ;) ale nie wiem czy ktoś to rzeczywiście dokładnie sprawdza.
  • Odpowiedz
@709009: jak pływałam po Hiszpanii, to potrzebowałam patentu, aby mi dali łódkę na dwa tygodnie i w jednym porcie poproszono mnie o ukazanie takiego dokumentu w trakcie robienia opłaty
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@PMV_Norway No dobra, ale po jakim morzu i kto? Jak polak popłynie żeglować po karaibach to wystarczy patencik z jakiegoś pzż?

Wyczytałam, że w europie trzeba mieć ICC

In very general terms an ICC (International Certificate of Competence) is required for the inland waterways of Europe and for inland and coastal waters of Mediterranean countries. You will not be allowed to operate your vessel in other European countries without one. 


To
  • Odpowiedz
@709009: Teraz powiem ci tak:
Jesli poplyniesz jachtem pod polska bandera do Grecji na przyklad, to z uwagi ze grecy nie znaja naszych przepisow nic ci nie zrobia.
Jesli bedziesz plynal np pod bandera nie wiem, szwedzka, norweska czy dajmy na to brytyjska po polskim morzu, tez ci nic nie zrobia, bo obowiazuje cie prawo bandery.
Mowimy o polskim statku na polskim morzu, prowadzonym przez czlowieka bez uprawnien...

Ale oczywiscie
  • Odpowiedz