Wpis z mikrobloga

Nie wiem ile osób tu coś tam ma wspólnego z #gpon #ftth
Taka sytuacja, w tym samym momencie pada kilka onu (nie wszystkie) na jednym porcie z komunikatem DyingGasp, wstają w ciągu 1 minuty, sytuacja powtarza się co jakiś czas, raz na parę dni, raz na miesiąc - różnie.

Nie dociekałem jeszcze, bo to dość żmudne, ale chyba są to końcówki w jednej okolicy. Dodam jeszcze że sygnały ok, -18 do -20 takie okolice

Pytanie za 100 punktów gdzie leży problem? Mruga prąd na ulicy? Czy splittery ciulowe.

Olty ZTE jeśli to ma znaczenie
#sieci #swiatlowody
@brokenik miałeś może do czynienia z czymś podobnym?
  • 6
@tajek: Musialbys dokładnie sprawdzić. Dying Gasp może oznaczać cokolwiek - od braku zasilania do błędów w sofcie. Klienci zgłaszają ci problem? Ostatnio znajomy zauważył że niektóre ONU ZTE potrafi się wywalać jak w pobliżu jest silny sygnał WiFi na 5GHZ ;D
@brokenik: właśnie wiem, diagnozowanie tego to jakiś pain in the ass

co jakiś czas jakiś klient zgłosi że go rozłącza na chwilę, czasami mam wrażenie że zgłoszenie tego nam to placebo, bo nieraz nic nie robiłem poza sprawdzeniem czego się da, a klient odprawiony z "proszę koniecznie zadzwonić jak się powtórzy" nigdy już nie oddzwaniał ¯\_(ツ)_/¯

chociaż ostatnio u jednego ustały "dyinggaspy" po tym jak go rebootnąłem ( ͡° ͜
@tajek takie problemy często wynikaj z wadliwych zasilaczy lub wtyków. Czasami dying gasp potrafi się pojawiać jak coś zacznie zaklocac onu inne np. uszkodzone onu. Bardzo ciężko w PONie to wychwycić. Kolega wymienił wadliwa sztukę ZTE na inną i problem z rozłączaniem się ONU znikł. Sprawdzenie tego wymagałoby dość czasochłonnej diagnostyki. Ja póki co nie miałem takich przebojów poza klientem który wpiął zamiast ONU wkładkę SFP na 1310nm i nam wyciął cały
Voodoo i te sprawy. Zacznę zbierać kadzidełka ;)

wpiął zamiast ONU wkładkę SFP


@brokenik: dobre :D
"proszę pana ale my mamy tutaj taki router z wejściem światłowodowym, możemy go podpiąć po prostu? Nie nie możecie państwo" pytali pytali nie raz, na szczęście u nas nikt jeszcze tak nie zrobił
@brokenik: @tajek: Problem rozwiązany? Ja borykałem się z czymś podobnym - na jednym porcie padały wszystkie końcówki i logowały się ponownie. Przyczyną było POE u klienta, które dostarczało za słabe napięcie do onu, które to zamulało port....
@Erystykk nie bardzo, u niektórych końcówki wymienione i narazie cisza

Gdzie nie gdzie odstęp czasowy między tymi fejkami jest bardzo nieregularny i odległy, tam gdzie obserwowałem "synchroniczne" dyinggaspy jest narazie cisza, wiekszosc nich to ludzie wyłączający z prądu sprzęt co jakiś czas..