Wpis z mikrobloga

#sokoolrings

(p)Rehabilitacja

Rehabilitacja wiekszosc wie co to - w skórcie przywracanie sprawnosci fizycznej, a prehabilitacja? Prehabilitacja jest pochodną słowa "pre-rehabilitacja" czyli wykonywanie pracy rehabilitacyjnej przed nabyciem kontuzji, coś jakby przedłużenie rehabilitacji, w kontekście gdy ciało jest w możliwym stanieprzed kontuzją jak i po kontuzji (bardzo ważne, aby móc/nauczyć się rozpoznać w sobie te dwa stany). Może to być wynik braku równowagi, przetrenowania, słabości albo coś innego. Ćwiczenia rehabilitacyjne koncentruja sie na korygowaniu nierównowagi i zapobieganiu powstawaniu urazów poprzez wykonywanie określonych cwiczeń na słabych ogniwach (weak links). Przeważnie prehabilitacja jest używana w dwóch odrębnych okolicznościach. Pierwsza (post-injury) to przedłużenie rehabilitacji po wcześniejszej kontuzji np. zapalenie ścięgna, gdy już się doprowadziło do stanu "nie boli, ale może zaboleć jak przyciśniesz mocniej". Druga (pre-injury) to gdy czujesz, że z czegoś jak dyskomfort, naciągnięcie itp. może rozwinąć się coś gorszego.
Kiedy wykonywać prehabilitacje? Najlepiej na koniec treningu, niskie obciążenie, dużo powtórzeń (30-50).
U mnie na przykład, jakieś 8 miesięcy temu robiłem progresje pod Iron Cross, źle ustawiałem łopatki i całe obciążenie szło w łokcie zamiast w bary, no i masz kontuzja i to jeszcze symetrycznie bo oba łokcie. Mimo, że od tamtego czasu już mnie nic nie boli i tak raz w tygodniu sobie macham jedno ćwiczenie 3x30 z taśmami imitując ruch Iron Crossa, by a nóż nie wrócił tamten ból z którym trochę wówczas walczyłem.

#mikrokoksy #kalistenika #streetworkout #silownia
źródło: comment_aP5yhjBLNokJ0CuW4uXPzfsviNcxnJmo.jpg
  • 4