Wpis z mikrobloga

W serii Varsaviana Atticus prezentuje postać Aleksandra Kraushara (1842-1931) i jego studium „Kupiectwo warszawskie. Zarys pięciowiekowych jego dziejów. Monografja historyczno-obyczajowa osnuta na źródłach archiwalnych” z 1929 r. Kraushar był przez całe życie związany z Warszawą. Używał pseudonimu Alkar. Był historykiem, poetą, tłumaczem i prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa w Szkole Głównej. W okresie powstania styczniowego współredagował pisma związane z powstańczym rządem - „Prawda” i „Niepodległość”. Pracował jako adwokat, ale jego dom był ogniskiem życia kulturalnego w Warszawie. Kraushar był warszawskim Żydem, który głęboko angażował się w działalność związaną z dążeniami asymilatorskimi wśród polskich Żydów, czego wyrazem było zbliżenie się do Narodowej Demokracji i przyjęcie z żoną chrztu w kościele rzymskokatolickim (1903). Jako publicysta, poeta i historyk współpracował z wieloma pismami, wydawanymi w języku polskim (w tym z „Izraelitą”).
Przede wszystkim znany był jednak jako historyk. Do najważniejszych jego prac, poświęconych Żydom należą: zachowująca do dziś wagę podstawowego opracowania w tej dziedzinie książka „Frank i frankiści polscy” oraz poddana druzgocącej krytyce historyków tej doby „Historia Żydów w Polsce”.
Kraushar miał duże zasługi dla rozwoju polskiego życia naukowego, m. in. jako współzałożyciel i prezes Towarzystwa Miłośników Historii, organizator Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i członek Komisji Historycznej Polskiej Akademii Umiejętności.
Wydał też kilka zbiorów wierszy. Wątki żydowskie, pojawiające się w nich początkowo dość często, przestały dochodzić do głosu w latach 90. XIX wieku wraz z jego coraz głębszym przekonaniem o konieczności asymilacji.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się z dziełem Krashara poświęconym historii warszawskiego kupiectwa.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=20991
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=64995
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=96294
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=89895
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=hisp
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=varsaw
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kultura #warszawa #sztuka #historia
Atticuspl - W serii Varsaviana Atticus prezentuje postać Aleksandra Kraushara (1842-1...