Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #mythbusters #nauka #samochody #paliwo #przemyslenia
Mireczki jak myślicie czemu świat nie przestawił się na produkcję alkoholu jako paliwa dla pojazdów?Po obejrzeniu pewnego odcinka mythbusters można śmiało stwierdzić, iż jest to paliwo doskonale zastępujące gaz,ropę, wodór, i elektryczność. Do tego ekologiczne... Alkohol jest tani i prosty w produkcji, można go wytwarzać z każdego rodzaju owoców, zbóż, ziemniaków itd. Czemu nikt takiego projektu nie rozwija? Tzn. silników przystosowanych do alkoholu.
  • 12
@foxbond: @ChempyTuj: @Fidelis: Może bardziej sprecyzuję, po testach okazało się, że bimber którego używano w teście znakomicie się sprawdził. Żadnych różnic co do prędkości, mocy. Jedyna różnica to zwiększone spalanie. Co do Twojej obawy @Fidelis: to mając na względzie to, że jest cała masa nieużytków rolnych, to czy nie uważasz, że rolnicy nawet nie tylko w Polsce mogliby z tego skorzystać?
@groszek71: a o jaką roślinę energetyczną ci chodzi?
Skoro są to nieużytki, to widać nie opłaca się tam nic uprawiać, ale nie wiem. Wg mnie takie tereny lepiej zalesiać, lasy też są potrzebne.
@groszek71: Ale nawet wszystkie te nieużytki nie wystarczyłyby do napędu wszystkich aut. Chyba, że jako jedno z paliw do wyboru, ale tu koszty wprowadzenia takiego rozwiązania byłyby zbyt duże (opracowanie aut, infrastruktura stacji paliw, itp). Czyli zwyczajnie zbyt mało opłacalne pewnie
@groszek71: to nie do konca tak. pare lat temu Orlen testował coś co nazywali BIO85 a co na świacie jest znane jako E85, czyli paliwo w którym 85% to był etanol. Problem polega na tym że nie było popytu. Żeby zasialć tym auto trzeba je przystosować albo kupić nowe z przystosowaną instalacją w obu przypadkach to koszt ok 1500 zł w stosunku do standardowego. Różnica w cenie jest taka że zwróci
@ChempyTuj: Dzięki za tę opinię. To może tak zupełnie wybiegając w przyszłość, gdyby zabrakło kopalin i gazu ziemnego, czy nie uważasz, że może to być dla nas jako ludzkości alternatywa?
Chyba, że jako jedno z paliw do wyboru, ale tu koszty wprowadzenia takiego rozwiązania byłyby zbyt duże


@aksal89: Być może masz rację, swego czasu przeczytałem gdzieś (niestety nie mam linka), że wyprodukowanie 1 litra spirytusu to 2 zł. Taki koszt robi wrażenie, ale nie mam danych co do produkcji 1 litra benzyny lub ropy. Oczywiście rozmawiamy o paliwach bez podatku i akcyzy.
a o jaką roślinę energetyczną ci chodzi?

Skoro są to nieużytki, to widać nie opłaca się tam nic uprawiać, ale nie wiem. Wg mnie takie tereny lepiej zalesiać, lasy też są potrzebne.


@Fidelis: właściwie prawie z każdej która zawiera cukier da się pozyskać alkohol, choćby np z kukurydzy. Teraz nie mamy takich problemów, ale w przyszłości kiedy zabraknie kopalin i gazu to kto wie. Fajnie by było mieć alternatywę( ͡°