Wpis z mikrobloga

#sprzetwojenny

Na zdjęciu z roku 1946, widzimy pojazdy w polskim malowaniu.
Co ciekawe, są to zdobyczne pojazdy niemieckie, zasilające szeregi polskich sił zbrojnych. Wtedy jeszcze (do '52) jako
Wojsko Polskie... Kształtujące się przyszłościowo na LWP.

Nowo powstające oddziały wywodziły się głównie z Armii Berlinga oraz Armii Ludowej, toteż wyposażone były głównie w sprzęt radziecki, jednak z racji na sporą ilość sprzętu zdobycznego - pojawiały się takie ciekawostki jak na zdjęciu.

Widniejące pojazdy to, od lewej:
-Działo szturmowe (ppanc) Sturmgeschütz III (StuG III) zbudowanych na podwoziu czołgu Panzer III.
-Dwa egzemplarze dział szturmowych Jagdpanzer 38(t) zwanego potocznie Hetzer, opartych na podwoziach czechosłowackiego czołgu LT vz. 38, któych znaczne ilości zostały przejęte podczas zajęcia Czechosłowacji. Dalej produkowano te pojazdy, gdyż były bardzo udane jako lekkie konstrukcje (co mnożyło wiele ciekawcyh i specjalistycznych wersji).

#historia #fotohistoria #ciekawostkioczolgach #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa
Sandman - #sprzetwojenny

Na zdjęciu z roku 1946, widzimy pojazdy w polskim malowan...

źródło: comment_LWXGqs6cEPDP0YOA6luNFuWahyHQ5ziC.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
Do kiedy ten zdobyczny sprzęt był używany?


@CivisRomanus: Poza Polską zdobyczny sprzęt był używany dość długo - po wojnie Francja korzystała z Panter, Hetzery służyły w Szwajcarii do lat 70. Irytujący Historyk zrobił filmik o losach niemieckiej broni po wojnie, polecam obejrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@datmoor: Wspomniany odcinek Irytującego obejrzałem dawno temu. O francuskich Panterach będących zaraz po wojnie podstawą ich sił pancernych wiem. O szwajcarskich Hetzerach nie wiedziałem. Od siebie jeszcze dodam syryjskie Panzer IV walczące w wojnie sześciodniowej, ale o tym pewnie wiesz. No i jeszcze Bf-109 i VIIC w Hiszpanii. Moje pytanie było jednak o sprzęt poniemiecki w Ludowym Wojsku Polskim.
  • Odpowiedz
@datmoor w Polsce zaraz po wojnie tak do 1947 roku był taki deficyt sprzętu pancernego, że ściągano wraki T-34 z pól i remontowano. Wszelkie pozostałości niemieckiej broni pancernej wylądowały na poligonach po 1955 roku jako ćwiczebne cele. Niektóre zalano betonem i służyły do lat 60 jako cele dla pierwszych ppk.
  • Odpowiedz
Historyk zrobił filmik o losach niemieckiej broni po wojnie, polecam obejrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@CivisRomanus: @datmoor: Nie jest to mój ulubiony kanał, ale obejrzę bo temat używania niemieckiej technologii po wojnie, to niezwykle ciekawa wiedza.

@bijotai: @Piezoreki: I dlatego takich T-34 są jeżdzące setki a Tygrys bodaj jeden, w porywach dwie sztuki choć na oryginalnych niemieckich (chociaż z róznych niemieckich pojazdach) częsciach jest
  • Odpowiedz
@CivisRomanus: Jeszcze czeskie Avie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jedyne co wiem pewnego to że Panzerfausty były produkowane jeszcze krótko po wojnie przez Polskie fabryki.
A jakiś czas temu widziałem filmik gdzie rekruci z obrony terytorialnej, lub innej nieliniowej jednostki WP strzelają z MG34, co sugeruje że nie dość że przeleżało w wojskowych magazynach naprawdę sporo, to zapewne było tuż po wojnie też używane przez armie (pewnie jak
  • Odpowiedz
@Pieron MG3 bliżej do MG42 (z wyglądu, inna osłona lufy, MG34 ma bardziej charakterystyczna), a z tego co wiem jedyne MG3 jakie posiada WP to te zamontowane na Leopardach.
Trzeba by filmik obejrzeć raz jeszcze i zweryfikować
  • Odpowiedz
@Pieron: @datmoor: "Wszyscy się mylicie, żaden z was nie ma racji" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Karabin, o którym mówicie to powojenna jugosłowiańska produkcja - ukm wz. 53. Projekt ten KM-u był na tyle dobry, że Jugosłowianie po II wojnie przejęli plany i zaczęli sami go produkować.
  • Odpowiedz
@Snufkin_91: A mi się wydaje że w przypadku stuga wszystko zależy od zastosowanego działa - krótka 75 była używana jako działo szturmowe, cała reszta jako niszczyciele czołgów. Ci ciekawe były tak udane w tym temacie że zniszczyły 20k radzieckich czołgów na froncie wschodnim
  • Odpowiedz