Wpis z mikrobloga

Zastanawiam sie czy do zarzadzania uzytkownikami na kilku domowych serwerach oraz komputerach osobistych/laptopach (glownie OSX/Linux) uzyc OpenLDAP czy np. zarzadzanie uzytkowniami #puppet wystarczy.
Jakies plusy/minusy tych rozwiazan? Raczej Windowsa nie bede uzywac, gora jeden, dwa laptopiki + SMB na fileserverze.

#serwery #activedirectory
  • 16
@piwniczak: zamiast openLDAP wykorzystaj freeIPA.
Do ujednoliconej konfiguracji Ansible.

Dla własnej wiedzy warto pobawić się chwilę w Puppecie, ale to rozwiązanie odchodzi już do lamusa, więc skupiłbym sie na Ansible, z którego też możesz zarządzać konfigiem Windowsów.
@etch czy Ansible to nie trochę zbyt wysokie progi na zarządzanie rodzina? W sumie nie znam ani Puppeta ani Ansible, ale ten drugi zawsze kojarzył mi się z profesjonalnymi zastosowaniami
@piwniczak: idea ansible jest oczywista - ma być proste :) i rzeczywiście jest, a czy do zastosowań profesjonalnych, czy do mowych- your choice. Równie dobrze moglibyśmy podciągnąć ActiveDirectory jako zastosowanie profesjonalne.

Nie zastanawiaj się tylko działaj - docu ansliblowe jest dość sensowne i jest masa przykładów w internetach. Jakbyś miał pytania to pytaj :)
@etch jeszcze trochę mi zejdzie, najpierw muszę postawić pierwszy serwer najważniejszymi usługami w Esxi: pfsense, homeassistant, itp, a dopiero później dojdzie jakiś R610 z resztą mniej ważnych usług pewnie w dockerze
@piwniczak: jakieś uzasadnienie dla esxi?

Nie lepiej Centos lub dowolny inny linux, na nim KVM ? :P

P.S.
Zadroszczę możliwości użycia R610 do domowych zastosowań! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@etch Jakieś uzasadnienie dlaczego nie Esxi? Wydaje mi się że jest to sprawdzone rozwiązanie do tych zastosowań które planuje i w razie problemów będę mógł znaleźć jakąś pomoc online.

R610 są teraz tak tanie, że żal nie skorzystać:)
@piwniczak: przy czystym linuxsie mam większą swobodę - to tylko preferencje

W to nie wątpię, bardziej pije do przestrzeni, którą zapewne posiadasz aby wsadzić takiego klocka :)
Zgodnie ze specyfikacją techniczna Delle mogą pracować w temperaturze otoczenia do 35st. Dadza radę :) Musiałem wzmocnić konstrukcje dachu, doprowadziłem kable zdolne pociągnąć 50A. Będzie automatyczna gaśnica halonowa zainstalowana w racku. Temperatura mi nie straszna, najwyżej dyski będą miały mniejsza żywotność. Boje się jeszcze tylko pioronow :(
@etch nie tyle o przepięcia mi chodzi (mam upsa), co raczej o możliwość bezpośredniego trafienia. Jakby nie patrzyć to jest kupa uziemionego zelastwa pod samym dachem :)