Wpis z mikrobloga

Globalny klimat: 2017 3. najcieplejszym rokiem w historii

Z opóźnieniem i w samym środku ataku zimy w Europie :P 2017 był 3. najcieplejszym rokiem w historii. Najcieplejszym bez El Nino. Grudzień był również 3. najcieplejszym grudniem a styczeń (powiązane) 5. najcieplejszym styczniem w historii. Za oknem może nie widać ale ocieplenie trwa w najlepsze.

Przy okazji jeżeli zerkniecie w dane można zauważyć o ile różny jest globalny klimat od lokalnego. W całym kresie pomiarowym, różnica między najzimniejszym rokiem w notowanej historii (1908, anomalia -0.44°C) a najcieplejszym rokiem w historii (2016, anomalia +0.95°C) to zaledwie 1,39°C. Zupełnie inna zmienność rok do roku występuje lokalnie. Dla porównania zaledwie w ostatnich 10 latach mieliśmy rok z anomalią -5°C i +4°C - rozrzut 9 stopni. Na tym przykładzie widać jak małą wagę należy przykładać do fal mrozów czy upałów w kontekście globalnego ocieplenia.

#nauka #gruparatowaniapoziomu #klimat #liganauki #ciekawostki #mikroreklama
Rys: 138 lat notowania globalnych temperatur na jednym obrazku.
Przypis dla foliarzy - 138 lat reptiliańskiego spisku na jednym obrazku.
Sierkovitz - Globalny klimat: 2017 3. najcieplejszym rokiem w historii

Z opóźnieni...

źródło: comment_DtMJO76kU9bmymakBpYJtMWAzGXvlUyy.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • 3
@Sierkovitz gdzie mogę przeczytać w jaki sposób mierzy się średnią temperaturę? Dotarłem kiedyś do źródeł IMGW i tam za średnią temperaturę dobową przyjmuje się zwykłą średnią arytmetyczną z kilku godzin dnia. Myślałem, że dane są bardziej przetwarzane.
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: Temu, że klimat planety się ociepla nie przeczą nawet foliarze. Spór toczy się o ustalenie przyczyn ocieplenia. Zarówno zwolennicy teorii o antropogenicznych jak i naturalnych przyczynach ocieplenia piszą na ten temat wykazując się podobnym stopniem merytoryki. Żadne stanowisko nie ma takich argumentów by przekonać Januszy.
  • Odpowiedz
@Hegherom: Sorry ale nie za bardzo mogę się zgodzić. Osoby kwestionujące wiodącą rolę człowieka w tym procesie nie trzymają się nauki tylko myślenia życzeniowego. Co oprócz ludzi mogłoby w tym momencie do tego doprowadzić?
  • Odpowiedz
@Sierkovitz: To są tylko dane przybliżone które pokazują że nie wszystkie kraje stracą na ociepleniu klimatu. Ogólnie pokazują trend i nic więcej, bo nie da się tworzyć skutecznych modeli pogodowych przewidujących dalej niż przysłowiowe kilka sprzężeń zwrotnych. W zasadzie wszystkie długoterminowe prognozy to wróżenie z fusów szczególnie jeśli na ocieplenie wpływają ludzie. Wychodzi z tego układ niedeterministyczny z masą zakłóceń i do tego pod wpływem działania aktorów z samoświadomością... każdy matematyk
  • Odpowiedz
@przesympatyczny_pan: Modele pogodowe ≠ modele klimatu. Szczególnie globalnego. W Polsce masz zmienność rok do roku jeżeli chodzi o średnią temperaturę danego miesiąca dochodzącą do 10°C - w skali globu - 0,2°C. Różnica jest taka jak między przewidzeniem dokładnego wyniku danego meczu a priori a przewidzeniem tego, kto wygra ligę na kilka kolejek przed końcem.
  • Odpowiedz
Modele klimatu przestają być możliwe do przewidzenia kiedy włączy się do nich działalność homo sapiens. Bo działalność homo sapiens jest niedeterministyczna. Modele klimatu można testować tylko na dwa sposoby : stworzyć model i czekać aż upłynie czas porównując z rzeczywistością lub stworzyć model w oparciu o dane z przeszłości i porównać skuteczność z danymi z bliższej przeszłości. Naukowcy z oczywistych względów używają drugiej metody i z konieczności używają danych z lat w
  • Odpowiedz