Cóż, jutro o tej porze igrzyska #pjongczang2018 będą już historią. Kto zdobył medale w 15. dniu zmagań i jak poradzili sobie #nasiwkorei?

Snowboard - big air mężczyzn

1. Sebastien Toutant (Kanada) - 174.25
2. Kyle Mack (USA) - 168.75
3. Billy Morgan (Wielka Brytania) - 168.00

W debiutującej na igrzyskach konkurencji big air złoto dla drugiego zawodnika Pucharu Świata w ostatnim sezonie - Kanadyjczyka Sebastiena Toutanta. Amerykanie z drugim srebrem w tej konkurencji (wcześniej u pań). Polacy nie startowali.

(startowało 31 zawodniczek)

Na podium stanęły trzy czołowe zawodniczki Pucharu Świata. Do historii sportu przeszła Ester Ledecka. Została drugą w historii igrzysk olimpijskich (po rosyjskiej biegaczce i biathlonistce Anfisie Riezcowej) złotą medalistką w dwóch różnych dyscyplinach i pierwszą, która dokonała tej sztuki na jednych igrzyskach! W walce o zwycięstwo zdystansowała Niemki Selinę Joerg i Ramonę Hofmeister. Najlepiej z Polek spisała się Aleksandra Król, któa jako jedyna awansowała do fazy pucharowe. Kwalifikacji nie przebrnęły Weronika Biela i Karolina Sztokfisz, która wyprzedziła tylko zawodniczki, które nie ukończyły swoich przejazdów.

(startowało 32 zawodników)

U panów także wygrał faworyt. Lider klasyfikacji Pucharu Świata - Szwajcar Nevin Galmarini pokonał w finale zawodnika gospodarzy Lee Sangho. Brąz dla Słoweńca Zana Kosira, wicemistrza z Soczi w slalomie równoległym, który nie znalazł się w programie tegorocznych igrzysk. Jedyny w stawce Polak, Oskar Kwiatkowski, odpadł w 1/8 finału.

Narciarstwo alpejskie - zawody drużynowe

1. Szwajcaria
2. Austria
3. Norwegia

Kolejną konkurencją, która zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich, jest konkurs drużynowy z narciarstwie alpejskim. Czołowe reprezentacje udowodniły, że indywidualne rezultaty nie wzięły się z przypadku. Zwyciężyli Szwajcarzy na czele z Wendy Holdener, dla której jest to trzeci medal zdobyty w Pjongczang i Ramonem Zenhaeusenem, który zdobył dziś drugi krążek. W finale Helweci pokonali swych sąsiadów z Austrii. U nich z kolei multimedalistami zostali Katharina Gallhuber i Michael Matt (dla obydwu to drugi medal na tegorocznych igrzyskach). Brązowe medale dla Norwegów. Polacy nie startowali.

Biegi narciarskie - 50 km mężczyzn

1. Iivo Niskanen (Finlandia) - 2:08:22.1
2. Aleksander Bołszunow (Olimpijczycy z Rosji) - 2:08:40.8
3. Andriej Larkow (Olimpijczycy z Rosji) - 2:10:59.6

Rywalizację mężczyzn na olimpijskich trasach biegowych zakończył "maratoński" bieg na 50 km. Przyniósł on wyjątkowo radosne rozstrzygnięcie dla Finów. Iivo Niskanen zdobył dla nich pierwsze olimpijskie złoto w Pjongczangu. Niemal do samej mety blisko niego trzymał się Rosjanin Bołszunow, dla którego jest to już czwarty medal na tych igrzyskach (w tym trzecie srebro)! Niestety dla siebie i rodaków nie udało mu się zdobyć złotego medalu, ale (jeśli brał w rywalizacji w sposób uczciwy) może mieć na to wiele szans w przyszłości, w końcu ma tylko 21 lat! Brąz dla jego rodaka Andrieja Larkowa, który do wyprzedzających go rywali stracił ponad dwie minuty. Polacy nie startowali.

Curling - mężczyźni

1. Stany Zjednoczone
2. Szwecja
3. Szwajcaria

W finałowym meczu Amerykanie pokonali Szwedów głównie dzięki znakomitemu zakończeniu ósmej partii, która zakończyła się ich zwycięstwem 5-0! Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 10-5. W ostanichtrzech igrzyskach Szwedzi zajmowali kolejno 4., 3. i 2. pozycję. Może więc w Pekinie się im uda? W meczu o trzecie miejsce Szwajcarzy pokonali Kanadę 7-5. Dla tych drugich jest to prawdziwa katastrofa, ponieważ oznacza to koniec ich dominacji w tej dyscyplinie. Od powrotu curlingu na igzyska olimpijskie (miało to miejsce w Nagano w 1998 roku) zawsze grali w finale, w ostatnich trzech igrzyskach zdobywali złoto! Ich porażka jest tym boleśniejsza, że paniom poszło jeszcze gorzej (nie zakwalifikowały się do półfinału). Polacy nie startowali.

(startowały 24 zawodniczki)

Rywalizację łyżwiarzy szybkich kończy dyscyplina po raz pierwszy rozgrywana na igryskach - wyścig ze startu wspólnego. Tu mistrzynią została Japonka Nana Takagi, dla któej jest to już drugi złoty medal (wcześniej wygrała razem ze swoimi koleżankami z drużyny). Na finiszu wyprzedziła ona zawodniczkę gospodarzy, mistrzynię świata - Kim Bo-Reum i Holenderkę Irene Schouten. Jako, że na torze zrobiło się ciaśniej, jest też więcej kraks i upadków. Przekonały się o tym między innymi Polki. Na finiszu jednej z lotnych premii w swoim półfinale, Luiza Złotkowska przewróciła się. Szczęśliwie punkty w ten sposób zdobyte dały jej awans do finału, w którym zajęła 9. miejsce. Pecha miała Magdalena Czyszczoń, która wywróciła się, jeżdżąc w środku stawki. Niestety straciła sporo sił na powrocie do ścigających się rywalek i efekcie zajęła 11. miejsce w swoim biegu. Mimo wszystko, brawa za ambicję!

(startowało 24 zawodników)

U panów zawodnik gospodarzy nie miał sobie równych. Lee Seung-Hoon wyprzedził rywali z krajów Beneluksu - Barta Swingsa (dla Belgów jest to pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich od 20 lat) oraz Koena Verweij'a (dla niego to drugi brąz zdobyty w Korei). Ze swoimi umiejętnościami taktycznymi przeliczył się nasz jedyny przedstawiciel, Konrad Niedźwiedzki. Polak zajął trzecie miejsce na jednej z premii, a potem trzymał się końca stawki. Zdobyty w ten sposób punkt nie wystarczył do awansu do finału. W efekcie Polak zajął dziesiąte miejsce w swoim biegu.

Medalistów poznaliśmy także w dwóch innych konkurencjach. W hokeju mężczyzn Kanadyjczycy pokonali Czechów 6-3 i tym samym do ojczyzny wrócą z brązowymi krążkami. Ta sztuka udała się też japońskim curlerkom, które pokonały Wielką Brytanię 5-3. Brytyjki miały nawet szanę wygrać, jednak w ostaniej partii popełniły błąd pozbawiający je szans na zwycięstwo lub choćby dogrywkę.

Jako ostatni z naszej reprezentacji swój olimpijski start zaliczyi nasi bobsleiści, ścigający się w kategorii czwórek. Po pierwszym przejeździe plasowali się nadspodziewanie wysoko, bo na 7. pozycji. Niestety, drugi przejazd nie był już tak dobry. Zajęli w nim 18. miejsce i po dwóch ślizgach znajdują się na 13. pozycji.

Tyczasem w bobslejowych dwójkach kobiet zdyskwalifikowano rosyjską osadę po tym, jak okazało się, że Nadieżda Siergiejewa zażyła przed zawodami niedozwolony doping.

W rankingu olimpijskim niewielkie zmiany. Polska spadła na 18. miejsce, za Wielką Brytanię.
plackojad - Cóż, jutro o tej porze igrzyska #pjongczang2018 będą już historią. Kto zd...

• 9
@FelippeMassa: Oooo nie! ne będę znowu wrzucał metody punktacji! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
A tak poza tym to Białoruś nie jest na ostatnim, ponieważ publikuję tylko 20 pierwszych miejsc. Łącznie w rankingu notowanych jest ich 60. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@plackojad:

Karolina Sztokfisz, która wyprzedziła tylko zawodniczki, które nie ukończyły swoich przejazdów.

Hej, Karolina też nie ukończyła swojego przejazdu w drugiej serii (jako jedyna) i wyprzedziła tylko dwie zawodniczki, które nie ukończyły swojego pierwszego przejazdu. Poza tym dzięki za te wszystkie podsumowania. Zaglądałem tutaj codziennie. Świetna robota!