Wpis z mikrobloga

Z okazji 115 rocznicy urodzin Antoniego Uniechowskiego, przypadających na 23 lutego, Atticus pokazuje prace tego wybitnego polskiego rysownika. Dostępne są 3 oryginalne rysunki Uniechowskiego oraz wiele wiele książek z jego pięknymi ilustracjami, którymi uzupełnimy tę rocznicową opowieść.
Uniechowski pochodził z rodziny ziemiańskiej, która w 1918 r., utraciwszy majątek na Białorusi, osiadła w Warszawie. W stolicy uczęszczał do Gimnazjum św. Stanisława Kostki, m. in. razem z Witoldem Gombrowiczem. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Karola Tichego i prof. Wojciecha Jastrzębowskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem. W tym czasie doszedł do charakterystycznego dla siebie stylu, odznaczającego się lekką, szkicową kreską.
Lata okupacji spędził w Warszawie. Po powstaniu warszawskim trafił do Krakowa, gdzie rozpoczął wieloletnią współpracę z „Przekrojem“. Wkrótce jego rysunki zaczęła zamieszczać większość ilustrowanych czasopism polskich. Był również wziętym ilustratorem, współpracującym m. in. z „Czytelnikiem“, „Naszą Księgarnią“, PWN, „Iskrami“. Oblicza się, że stworzył około pięciu tysięcy ilustracji.
Powiadał też: „Zrobiłem karierę na nostalgii”. Uchodził za kronikarza Warszawy. Wielką sławę zdobyła jego „Stara Warszawa” z 1952 roku. Po przełomie październikowym zajął się scenografią teatralną. Był laureatem licznych nagród za ilustrację i grafikę książkową. W 1974 r. miała miejsce wystawa indywidualna Uniechowskiego w Zachęcie, będąca podsumowaniem jego dorobku w 70-lecie urodzin.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?val=uniechowski&pag=szukaj⟨=&Szukaj=Szukaj
#sztuka #kultura #grafika #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne