Wpis z mikrobloga

@PafnucyMaj: A tutaj statystyka pierwszego obozu zagłady - Kulmhof, w Chełmnie nad nerem.

Od 150-250 tysiecy, głównie polskich, żydów.
4300 Romów
kilkudziesięciu, może kilkuset Polaków nie będących żydami.

Ocalało NAJWYŻEJ kilkanaście osób.
  • Odpowiedz
@PafnucyMaj Jak to policzono? Co z polskimi żydami? Jak wyglądały by statystyki gdyby liczyć ofiary nie po narodowości a po obywatelstwie?

Czy za trudne pytania zadaje bo nie pasują pod tezę?
  • Odpowiedz
@Duze_piwo Co ci nie pasuje? W tabeli mamy podział na Żydów i Polaków ale w tym samym opracowaniu autorzy piszą że obywateli polskich pochodzenia żydowskiego zginęło w czasie II WŚ około 2,7 -2,9 mln. Dlatego pytam - czy ta tabela uwzględnia wśród liczby zamordowanych Polaków obywateli polskich żydowskiego pochodzenia? Czy też jako Żydów?
  • Odpowiedz
Jak to policzono? Co z polskimi żydami? Jak wyglądały by statystyki gdyby liczyć ofiary nie po narodowości a po obywatelstwie?


@The_Riddler:

1. Większość Żydów, która zginęła akurat w Auschwitz-Birkenau to nie byli obywatele polscy (węgierscy i włoscy).

2. Nikt polskich Żydów ani przed okupacją, ani w trakcie nie uważał za Polaków, nikt nie uważał, że pomoc im jest psim obowiązkiem państwa polskiego, a nie żadną łaską, więc teraz nie kradnijmy
  • Odpowiedz
@Andreth

cytowany tekst Nikt polskich Żydów ani przed okupacją, ani w trakcie nie uważał za Polaków, nikt nie uważał, że pomoc im jest psim obowiązkiem państwa polskiego, a nie żadną łaską, więc teraz nie kradnijmy trupów.


Głupszego zdania na wykopie nie przeczytałem od dawna. Doucz się proszę w zakresie polskiego ustawodawstwa przedwojennego w kwestii żydów bo aż oczy mnie bolą gdy widzę takie #!$%@?
  • Odpowiedz
@Andreth Rozmawiamy o kwestii obywatelstwa żydów mieszkających w Polsce a Ty wrzucasz historię obozu do którego trafili wygnani z Niemiec Żydzi rzekomo polskiego pochodzenia. Co jeszcze mi wyrzucisz? Uchwałę zakazującą praktyki żydowskim lekarzom? Ja nie przeczę antysemityzmowi w Polsce bo on był i ma się dobrze ale w świetle polskiego prawa ci ludzie byli Polakami.
  • Odpowiedz
@ziggy1234:

tylko że Polacy nie byli sprawcami Holocaustu.


głównymi sprawcami nie byli oczywiście. Nikt tak nie twierdzi. Jedynie pomagali Hitlerowi często, cieszyli się z tego, że żydzi są mordowani, wydawali ich, donosili itp. Oczywiście oprócz tego Polacy też pomagali i ratowali.
  • Odpowiedz
@PafnucyMaj: Tu jest cały problem, z takimi ogólnikami. Co to znaczy "Polacy"? Wszyscy? Million? Tysiąc? Kilkuset? Przy takiej logice, jak znajdę przykład dwóch Żydów konfidentów to też mam pisać "Żydzi kolaborowali", "Żydzi cieszyli się z holocaustu"?
Nawet jak w narodzie jest jakaś ilość zbrodniarzy (a w każdym jest), to nie znaczy że naród czy Państwo polskie, poprzez swoje wybrane władze popierało holocaust.
  • Odpowiedz
Po pierwsze nikt nie mówi, że Żydów nie zginęło więcej, tylko że Polacy nie byli sprawcami Holocaustu. Po drugie, to że Żydów zginęło więcej, nie zmienia faktu, że Polacy też ginęli (m.in setki tysięcy Polaków rozstrzelano zanim założono obozy, czego nie uwzględnia powyższa tabela). Czy te ofiary się nie liczą? Czy mamy mówić, że nie ginęli też Romowie, homoseksualiści, rosyjscy jeńcy wojenni, bo było ich relatywnie mniej? Od ilu tysięcy zabitych ludzi będziesz usatysfakcjonowany ze swoimi chorymi kryteriami?


@ziggy1234: Oczywiście że ginęli. Byli ofiarami wojny, byli ofiarami ludobójstwa, przemocy i okupacji.

Ale Shoah był bezprecedensowy - przemysłowość i totalność ekterminacji Żydów (oraz Romów) nie znajduje porównania z innymi ofiarami wojny.
Wschodnioeuropejska populacja żydów po prostu PRZESTAŁA
  • Odpowiedz