Wpis z mikrobloga

@ogarniamprad: Drodzy, tym postem rozpoczynamy serię???? - zależy od Was -
odpowiedzi na ... nieoczywiste pytania, które zadajecie nam przy okazji zmiany sprzedawcy. Na początek - takie nieoczywiste pytanie: Czy do domu w budowie - stan surowy zamknięty - mogę podłączyć prąd w taryfie G11 czy muszę prąd budowlany w taryfie C11? Nasza oczywista odpowiedź:

Przyłączenie do sieci odbywa się w zgodzie z Prawem Energetycznym oraz Rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Odbiorca zasilany napięciem niskim zgodnie z powyższym rozporządzeniem może być przydzielony do grupy IV, V, oraz VI. Zgodnie z Prawem budowlanym art. 41 pkt. 5: Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

„Prąd budowlany” to potocznie grupa VI, gdzie od przedsiębiorstwa energetycznego otrzymujemy tylko warunki przyłączenia do sieci i własnym kosztem i staraniem montujemy przyłącze tymczasowe.
Przyłączenie klienta jako grupa V - taryfa G - natomiast to proces długotrwały, ponieważ umowa przyłączeniowa zawiera zapisy o konieczności opracowania dokumentacji projektowej (około 6 miesięcy) a następnie prace budowlano-wykonawcze (około 3 miesięcy).
Po wybudowaniu przyłącza (grupa V oraz VI), jeżeli dziennik budowy nie jest zamknięty lub nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie to nie ma możliwości zawarcia umowy kompleksowej w grupie taryfowej G (wyjaśnienie poniżej).

W tym miejscu warto odwołać się do Prawa Energetycznego:
Art. 3 pkt 17 definiuje taryfę jako zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne i wprowadzany jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców w trybie określonym ustawą;
Art. 5
4b. Umowa sprzedaży oraz umowa kompleksowa, których stroną jest odbiorca paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, powinny określać strony umowy i zawierać także informacje o:
1) prawach tego odbiorcy, w tym sposobie wnoszenia skarg i rozstrzygania sporów;
2) możliwości uzyskania pomocy w przypadku wystąpienia awarii urządzeń, instalacji lub sieci gazowej, lub elektroenergetycznej;
3) miejscu i sposobie zapoznania się, z mającymi zastosowanie, obowiązującymi taryfami, w tym opłatami za utrzymanie systemu gazowego albo elektroenergetycznego.

Poniżej link do taryfy Energa Operator http://www.energa-operator.pl/…/taryfa2018od_20180131-tek…
Taryfa jest zatwierdzona przez prezesa URE i opracowana w łączności w Prawem Energetycznym oraz aktami powiązanymi.

W pkt. 3.1. przedstawiono Zasady kwalifikacji odbiorców do grup taryfowych.
Wynika z tego, że taryfa G jest swego rodzaju „bonifikatą dla gospodarstw domowych” i może być stosowana w przypadku:
a) gospodarstw domowych,
b) pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych tj. pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
c) lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, to jest: domów akademickich, internatów, hoteli robotniczych, klasztorów, plebanii, kanonii, wikariatek, rezydencji biskupich, domów opieki społecznej, hospicjów, domów dziecka, jednostek penitencjarnych i wojskowych w części bytowej, jak też znajdujących się w tych lokalach pomieszczeń pomocniczych, to jest: czytelni, pralni, kuchni, pływalni, warsztatów itp., służących potrzebom bytowo-komunalnym mieszkańców, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
d) mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych przedstawicielstw,
e) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracji ogródków działkowych,
f) oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp.,
g) zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych,
h) węzłów cieplnych i hydroforni, będących w gestii administracji domów mieszkalnych,
i) garaży indywidualnych odbiorców, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Oprócz taryfy G, dla odbiorców zasilanych niskim napięciem funkcjonuje tylko taryfa C. Jeżeli nie ma przesłanek w postaci charakteru obiektu przedstawionego wyżej, nie uzyskamy taryfy G i obowiązkowo otrzymamy taryfę C (ponieważ nie ma innej). Grupa B i A to odpowiednio klienci zasilani napięciem średnim oraz wysokim.