Wpis z mikrobloga

Koledzy znający się na #filmy #ciekawostkifilmowe mam pytanie. Ostatnio oglądałem film Geostorm (nie będę wypowiadał się na temat poziomu samego filmu) ale pojawia się tam pewien dźwięk a raczej melodia (nie wiem jak to opisać), w momencie gdy ma nadejść katastrofa. Np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=w18EioEWNjw słychać go na początku oraz podobny w 0:58.
Cały pic polega na tym, że teraz żona ogląda serial Dark i tam ten sam dźwięk występuje praktycznie cały czas - pojawia się co jakieś 5-10min, ale nie wiem w jakich momentach bo ja tego nie oglądam ALE ja oglądałem nowego Blade Runnera i pojawia się tam ten sam dźwięk. Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi? Jakaś moda? Ktoś wykupił prawa do tego dźwięku i wplata go w każdą muzykę filmową?
  • 2
Nie wszystko, z czego sklada sie dany film/serial, jest przygotowywane dla niego unikatowo. Twórcy korzystają z bibliotek dźwięków, efektów, wypożyczalni kostiumów, rekwizytów itp.
To obniża koszt produkcji, a prawdę mówiąc na niektóre detale nie warto poświęcać większych środków. W przypadku dźwięku, który wspominasz, dochodzi też aspekt trendów - po prostu niektóre efekty są modne (np. ciężkie basowe "tąpniecie" w trailerach 2-3 lata temu czy wszechobecne iskry na plakatach sprzed paru lat).

Korzystanie