Wpis z mikrobloga

Wygląda na to, że USA i Turcja uzgodniły, że Kurdowie opuszczą Manbidż i wycofają się na wschód Eufratu. W sumie dla Amerykanów SDF będzie tak długo użyteczne dla jak długo będzie nimi można szachować rządowych - nie ma znaczenia czy to będzie SDF w postaci Arabów czy Kurdów. Dlatego jak komuś się marzyło wielkie imperium Kurdyjskie to chyba pora zejść na ziemie - interesy zawsze pozostaną na pierwszym miejscu.

Interesujący fragment w załączniku, a całość z konferencji w linku

https://www.state.gov/secretary/remarks/2018/02/278410.htm

#syria #turcjawsyrii #usawsyrii #kurdowie
Pobierz
źródło: comment_H5IYtPUAehEe9U1mVWqguGCEhk6xxR9P.jpg
  • 14
Co jest najbardziej strategiczne?


@virgola: Problem Ghouty jest taki, że tam są bardzo głębokie linie obronny kilometry okopów, tunelów, setki bomb tunelowych, pola minowe inne umocnienia. Gdzie by nie zaatakować tam trudno będzie cokolwiek uzyskać, a nawet sukcesy na jednym froncie nie wiele będą zmieniać na innych. Choćby głośne zdobycie ponad rok temu ważnego dla obrońców Tell Kurdi w północno-wschodniej części worka nie mieniło praktycznie nic. I postępy od tego czasu
@Zuben:
Gdy obserwowałem Aleppo, to niektóre postępy były imponujące w podobnej zabudowie. Oczywiście jestem świadomy, że tutaj są o wiele bardziej zasiedzieli, ale z drugiej strony - jak mniemam - ruskie wsparcie z powietrza będzie o wiele większe i bardziej skoncentrowane by wyczyścić drogę.
Nie mam natomiast liczb odnośnie ludzi i sprzętu. Bądź co bądź wielu żołnierzy zostało uwolnionych, bo długość frontu znacznie się zmniejszyła i teraz będzie można ich skoncentrować.
Gdy obserwowałem Aleppo, to niektóre postępy były imponujące w podobnej zabudowie. Oczywiście jestem świadomy, że tutaj są o wiele bardziej zasiedzieli, ale z drugiej strony - jak mniemam - ruskie wsparcie z powietrza będzie o wiele większe i bardziej skoncentrowane by wyczyścić drogę.


@virgola: Tylko jednak gęstość obrony w Aleppo w porównaniu z Ghoutom była znacznie mniejsza. Oczywiście zwycięstwo jest możliwe ale będzie wymagało zaangażowania takich samych sił jak wyzwolenie Aleppo
W sumie dla Amerykanów SDF będzie tak długo użyteczne dla jak długo będzie nimi można szachować rządowych - nie ma znaczenia czy to będzie SDF w postaci Arabów czy Kurdów.


@60groszyzawpis: sadzę, że to nie takie proste i Amerykanie nie trzymają z Kurdami z jakiejś sympatii.

No i z przytoczonego fragmentu wynika, że zaledwie YPG ma się wycofać, więc Manbidż dalej pozostaje pod kontrolą SDF.
Inna kwestia, że Amerykanie w gościach
No i z przytoczonego fragmentu wynika, że zaledwie YPG ma się wycofać, więc Manbidż dalej pozostaje pod kontrolą SDF.

Inna kwestia, że Amerykanie w gościach Turkom różne rzeczy obiecywali ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Abu_Hajar_ibn_Zbigniew: Turcy zajmą Manbij prędzej czy później a USA tego bronić nie będzie.
@60groszyzawpis
Niech ktoś powie panu Cavusoglu, że nie ma potrzeby martwić się i debatować nad tym kto będzie zarządzał Manbidż i zapewniał tam bezpieczeństwo jeśli YPG zabierze swoich bojowników za Eufrat. Tym już od dawna zajmują się odpowiednio Rada Cywilna Manbidż i Rada Wojskowa Manbidż, obie działające w ramach frameworku DFNS i składające się z lokalnych mieszkańców.
Problem rozwiązany ( ͡° ͜ʖ ͡°)