Wpis z mikrobloga

#bitbay #abucoins #kryptowaluty #prawo #finanse mam do Was pytanie bo knf podpiera sie w odniesieniu do bitbay i abucoins przepisem: Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. I moje pytanie czy syworzenie i wydanie tokena personalnego np BentynCoin lub epln jest wydawaniem pieniadza elektronicznego i podlega pod ten przepis?
  • 35
@Amelcio: Pieniądz elektroniczny – elektroniczny zasób wartości pieniężnych w urządzeniu technicznym, w tym z góry opłaconych kartach, który może być wykorzystywany do dokonywania płatności na rzecz podmiotów innych niż emitent bez konieczności angażowania w transakcję rachunków bankowych, lecz funkcjonujący jednocześnie jako z góry opłacony instrument na okaziciela[1].

Według definicji pieniądz elektryczny to taki, który posiada jakąś wartość pieniężna, a więc Twój epln nie jest PIENIĄDZEM elektronicznym, a co najwyżej na razie
@lajdak: @OddychajSwiadomie: @Amelcio: zasada jest generalnie taka ze za wydawce pieniadza elektronicznego bede uznany jesli:

- inni uzytkownicy poza wydawca moga tym dobrowolnie obracac i handlowac a nie tylko ja jako wydawca i inna osoba.
- jezeli ja to wydaje to mam obowiazek wykupu czyt. Ktos ma 5 takich coinow to za kazdym razem jak przyjdzie do mnie z tymi 5 coinami to ja to wykupie od niego po
@Amelcio: @OddychajSwiadomie: wszystko zależy od tego jak zinterpretują hasło "pieniądz elektroniczny"
jeżeli tak jak interpretuje to NBP:
> Pieniądz elektroniczny

elektroniczny zasób wartości pieniężnych w urządzeniu technicznym, w tym z góry opłaconych kartach, który może być wykorzystywany do dokonywania płatności na rzecz podmiotów innych niż emitent bez konieczności angażowania w transakcję rachunków bankowych, lecz funkcjonujący jednocześnie jako z góry opłacony instrument na okaziciela.


to uważam, że ludzie będą mieć #!$%@?,
@papciu no to trzeba porzucic projekt epln. Trudno.jak bedzie zyl swoim zyciem no to fajnie. Ja jednak niechce w tym uczestniczyc. Niepodoba mi sie to co sie dzieje. Mysle ze to przesladowanie.dobrze ze rozdalem token za darmo bo jakbym go sprzedal mial bym #!$%@?. Mysle ze powinni sie ewakuowac chlopaki od projektu Golem oraz Szczepan Bentyn. I inni. Niepodoba mi sie to.