Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do komentarzy znajdujących się pod tym znaleziskiem: http://www.wykop.pl/link/650965/doniosa-na-youtube-za-papieza/ czujemy się zobowiązani do odpowiedzi na zarzut dotyczący wybiórczej moderacji.

Istnieje bardzo cienka granica między wyrażeniem własnej opinii, a obrażeniem kogoś. Moderatorzy wielokrotnie stając przed dylematem dotyczącym ochrony wolności słowa, z czasem przesuwali tę granicę coraz dalej i dalej. Ostatnie wydarzenia oraz liczne głosy sprzeciwu uświadomiły nam jednak, że aby podnieść poziom dyskusji w serwisie musimy być mniej tolerancyjni dla zjawisk dotyczących rasizmu, homofobii, islamofobii, nazizmu, ksenofobii, nawoływania do nienawiści, obrażania użytkowników serwisu, a także przekleństw.

W związku z tym zaostrzona zostanie moderacja - komentarze, które w opinii moderatora będą miały nieodpowiednią lub niecenzuralną treść będą usuwane z naszego serwisu, a użytkownicy, którzy wyraźnie lub nagminnie będą przekraczać granicę dobrych obyczajów będą niestety banowani.

Wierzymy, że dzięki temu użytkownicy będą bardziej dbali o kulturę wypowiedzi, dzięki czemu znacznie poprawi się jakość komentarzy i dyskusji.
  • 172
@MajkiFajki: myślę, że stosuje się art. 13 Konstytucji RP a więc komunizm powinien być ścigany tak samo jak nazizm. Przynajmniej w kontekście totalitarnym czyli nawoływanie do budowy w Polsce "republik rad na wzór sowiecki" albo "Pol-pot dobrym człowiekiem był" powinno skutkować usunięciem komentarza.
@MajkiFajki: Co i tak nie zmienia faktu, że na wykopie rzadkością jest propagowanie komunizmu. Raz na czas jakiś znajdzie się wykop o Che. Za to mamy pięknie rozwiniętą propagandę anty-islamu i rozwijające się propagandy "skrajnych patriotów" w różnych odmianach i tematach.
Póty co "karaluchy" nie mają powodu do zmartwień ale mają się z czego cieszyć to a) z atencji b) z powyższej idiotycznej reakcji administracji.
@wykop: Niecenzuralną treść? Czyli jak ktoś napisze "#!$%@?" w komentarzu, to też może liczyć na bana? Nie od tego są czasem ustawienia w profilu, żeby wygwiazdkować niecenzuralne wyrazy?
@argothiel: od tego właśnie. Za to powinni karać osoby które zamiast "#!$%@?" napiszą "kurvva" czy inne "k&urwa", próbując(często skutecznie) przekleństwo przed cenzurą. Bo uniemożliwiają oni pracę cenzurze, a od tego ona jest, żeby każdy na życzenie mógł cenzurować takie wyrazy.
Brawo, wykop w koncu sie zmienia, szkoda, ze szkodzicie sami sobie. Zycze wiekszej ilosci ciemnej masy, ktora potaknie i przyklasnie kolejnym 'ulepszeniom' serwisu. Widze, ze samomoderujacy sie system komentarzy kogos bardzo uwiera. Skasowanie niewygodnego komcia bedzie zle postrzegane, od teraz nie bedzie z tym w koncu problemu. Kpicie sobie z ludzi po raz kolejny. Wykop-ostoja wolnosci slowa, liberalizmu i fanboyow jkma… Tak sie wszyscy zzymacie na te cenzury wszystkich mediow konwencjonalnych, a
@quarth: Nie przesadzasz? Z tego co rozumiem chodzi głównie o tępienie chamstwa i wulgarności nie o cenzurę polityczną. Podpisuję sie pod tym obiema rękami przez dłuższy czas myślałem ze tylko ja tutaj dbam o jakąś kulturę wypowiedzi ale ile razy można zgłaszać moderatorom łamanie regulaminu?

To jedyny sposób żeby wykop nie spadł do poziomu onetu i jeżeli ma to oznaczać zbanowanie większości uzytkowników, dla mnie nie ma sprawy a dzieciaki niech
Moim zdaniem to krok w dobrą stronę. Oczywiście wszystko zależy teraz od jakości "wykonania" tego pomysłu, ale mam nadzieję, że moderacja stanie na wysokości zadania i nie będę musiał wycofywać swojego poparcia :) Tj. że moderatorzy będą umieli oddzielić inne poglądowo opinie od tych, które w sposób faktyczny propagują treści zakazane w regulaminie.

Choć co do przekleństw, to większość ma rację - powinno się usuwać tylko treści, w których są one nadużywane,
A wykop taki anty-pisowski był... bo inwigilacja, bo cenzura, bo to, bo tamto... no proszę. A przyklaskują pomysłom cenzury jak klakierzy. BRAWO hipokryzji !!!
@Volkh: Jakakolwiek cenzura jest zla-tyle mojego. Wy jako milosnicy wolnosci i liberalizmu chyba tez powinniscie podzielac ten poglad. Ale widze, ze to nie rzadzacy chca nas cenzurowac, ludzie sami sie tego domagaja.
Dostalem bana za "tresc nieodpowiednia", napisalem do moderatorow z prosba o link do komentarza, ktory byl taki nieodpowiedni, ze od razu dostalem perm bana, zebym chociaz wiedzial co takiego zlego zrobilem, ale jak narazie zero odzewu. Jezeli to jest nowa polityka wykopu to gratuluje.
@cfaniaque84: Próbuj ponownie, mnie też raz zbanowali permanentnie i nie za bardzo wiedziałem za co. Na szczęście odpowiedzieli już za drugim razem (okazało się, że to był "błąd automatycznej moderacji"). Fakt faktem, że czasem chyba trudniej otrzymać odpowiedź od administracji, niż dostać się na otwartą linię w jakiejś telegrze ;)
oprócz dwóch przypadków niesłychanego wręcz buractwa w stosunku do użytkowniczek nie widziałem niczego co wymagałoby takich dodatkowych środków, więc jeżeli chodzi o obrażanie użytkowników zgoda, ale obrażanie nie wynikające z czyichś przekonań a ze zwykłego chamstwa bo ostre dyskusje wciąż mogą być dobrymi dyskusjami

co do reszty to wydaje mi się że każdy ma prawo być takim fobem jakim mu się podoba i nie kryć tego a od przekleństw jest cenzura

trolli
dlatego jak mówiłem już raz, zmienić strukturę komentarzy jak na reddicie- upvotes i downvotes- tym samym wszystkie najgorsze etc komenatrze polecą na sam dół, a normalne rozmowy będą na samej górze.
generalnie git ale co z ludźmi którzy chcą wypruć flaki kolesiowi który rzucił kotem o ścianę? albo którzy wyrokują na 14 latkowi który tłukł dziadka kijem, nie znając sytuacji (może tamten wcześniej się znęcał?)

co z wyzywającymi od lewaków? lewackiego ścierwa? dla nietolerujących innych poglądów niż ich ko-liberalny, jedyny słuszny system? co z debilami robiącymi docinki typu "mógł zastrzelić lewaka, niewielka strata"?

dobrym systemem jest imo rozdzielenie plusów i minusów. tzn. żeby
@taki_sobie_programista: bo wy do cholery macie takie ciśnienie żeby na siłę być niepoprawnym politycznie. To że zgadzam się w niektórych kwestiach z mainstreamem to nie znaczy że nie umiem myśleć samodzielnie i jestem sterowany telewizorem.

Ostatnio wśród was wyznacznikiem samodzielnego myślenia jest słuchanie grupy kiboli, niebezpiecznych ludzi zwanych wzniośle "Narodowcami". Nie mówię, że każdy Narodowiec jest zły, ale wielu z tych ludzi przyjmuje niebezpieczne postawy. Jak mówiłem, przyjdzie nowy Fuhrer i
Mam mieszane odczucia, ale wierzę w zdrowy rozsądek moderacji.

Trafnie ujął to @wtfagain:

trolli się nie karmi, głupoty minusuje, a banuje tylko chamstwo, przynajmniej ja to tak widze

Mogę się tylko podpisać.

Przy czym "chamstwo" =/= "przekleństwa". Różnica między:

- "#!$%@?, znowu zły rząd nas okrada"

a

- "ty jeb...ny cw..lu idz wsadz w dupę swojej starej"

jest IMO wyraźna. Drugi koment zasługuje ewidentnie na bana, pierwszy nie. Pamiętajmy, że przekleństwa
tl;dr version:

1. Chamstwo banujmy bezlitośnie.

2. Do przekleństw podchodźmy liberalnie.

3. Nie niszczmy "wolnościowego" charakteru Wykopu i nie uciekajmy w wygodną iluzję poprawności politycznej.

4. Jak pisałem wcześniej, mam zaufanie do zdrowego rozsądku moderacji.

To się rozpisałem :)
@Elfik32: wogóle dziwi mnie to że admini tak późno zadbali o swoją własność. Nie jestem święty ale gdyby na moim portalu pojawiały się komentarze tak syczące nienawiścią do tego że ktoś np. lubi lewicę w kwestii obyczajowej i ludzie nazywaliby takich przebrzydłymi lewakami, niejednokrotnie obrażając ich czy życząc im czegoś złego to odprawiłbym ich z kwitkiem. Trudno - taki jestem. Co najwyżej miesiąc później kupiłbym drugiego mercedesa ;)

Mam nadzieję że
e, że cenzura? No ładnie, #!$%@?, ładnie. Rozumiem, że wcześniejsze rozwiązanie było złe, a więc zwiększymy restrykcje i będziemy banować za byle gówno? czyli już nie będzie kawałów rasowych itp? oO
Co za dzień... Nie sądziłem, że doczekam chwili kiedy admini wykopu się ogarną i zaczną dbać o poziom.

Żywię nadzieje, że razem z poziomem komentarzy ( i spadkiem ilości trolli) wzrośnie poziom i jakość wykopków i nie będzie miało to uszczerbku na humorze komentów.
aby być obiektywnym należy poznać dwie strony medalu w przypadku cenzury poznamy tylko i wyłącznie opinie moderatora, w założeniu wykop miał być serwisem dla użytkowników i tworzonym przez nich, to ilość zakopów i wykopów miała doprowadzać coś ciekawego na główną, w ten sposób nie staniecie się ciekawym serwisem, zniszczycie się sami
To ja poproszę z góry bana za przekleństwa, najlepiej perma, bo nie zamierzam przestać ich używać, doskonale podkreślają emocje i sens wypowiedzi. Nie ma problemu, skoro zamierzacie "podnieść poziom dyskusji" poprzez eliminację przekleństw itd., to ja się z chęcią wycofam, żeby popatrzeć jak kolejna niegdyś dobra strona schodzi na psy przez poprawność polityczną.

Wykop zawsze cechował się wolnością wypowiedzi w bardzo szerokim spektrum, a dzisiejszy dzień jest dla tej jego cechy dniem
No brawo! Odpowiedzialna decyzja. Nawiasem mówiąc, wbrew temu co niektórzy twierdzą, tak obraźliwe komentarze, .wprost nawołujące do nienawiści, jakie do tej pory publikowane były na Wykopie, nie przeszłyby moderacji na Onecie, ani na żadnym innym portalu o zbliżonej wielkości i mocy oddziaływania. To jest większa ujma wizerunkowa dla firmy, niż jakieś filmiki na YT, których nikt rozsądny raczej nie utożsami z Wykopem, chociaż... to może właśnie zależeć od tego co na tej
cd. Oczywiście czasem warto skomentować naprawdę istotne wydarzenie w polityce, czy jakieś ważne dla kraju decyzje, ale są granice. Inną sprawą są antyislamskie i antyromskie wykopy, które dodawane są chyba jedynie po to żeby móc w komentarzach opluwać i wyszydzać te grupy. Problem biedy i przestępczości wśród Romów nikomu nie jest obcy, ani zagrożenie fundamentalizmem islamskim w Europie (mimo iż jest to margines społeczności muzułmańskiej). Ale po co na litość boską wykopywać
@wykop: aby podnieść poziom dyskusji w serwisie musimy być mniej tolerancyjni dla zjawisk dotyczących rasizmu, homofobii, islamofobii, nazizmu, ksenofobii, nawoływania do nienawiści, obrażania użytkowników serwisu, a także przekleństw.

Absurdem jest wrzucać do jednego worka "islamofobię", "ksenofobię" czy "homofobię" np. razem z nazizmem. Samo uprzedzenie czy niechęć nie powinno być przesłanką do cenzurowania. To jest tak absurdalne, że samo wyjaśnianie tego jest już kuriozalne...

Jak na ironię przejawiacie nietolerancję wobec innych wyznań