Wpis z mikrobloga

349092 - 120 - 33 = 348939

Wczoraj ładna pogoda to pojechałem pojeździć na szosę a do tego przetestować nową nawigację (mini-recenzja na szybko niżej xD). Zaplanowałem trasę na 86 km, pod domem chciało mi się dokręcić do 100 a wyszło 120 xD Ale bardzo dobrze się jeździło, szczególnie po paru tygodniach kręcenia na trenażerze.
Dziś też wyszedłem pojeździć, ale na MTB. Nogi wyraźnie zmęczone także wyszła z tego jazda regeneracyjna :)

Od jakiegoś czasu planowałem zakup jakiejś nawigacji, ale jednocześnie nie chciałem Garmina, głównie dlatego że każdy ma Garmina :p
Trafiło na #wahoo Elemnt Bolt - mały, bardzo zgrabny, aerodynamiczny z monochromatycznym wyświetlaczem i 7 diodami LED RGB na górze.
Zacznę może od wad, głównie jednej - nawigacji. Jeżeli dobrze zaplanuje się trasę na kompie to jest super - powiadomienia przed zakrętami (łącznie z diodami, które fajnie pokazują kierunek skrętu), do tego powiadomienie w formie tekstowej i piknięcie. Oczywiście można sobie wyciszyć i patrzeć tylko na mapę, albo wcale. Dlaczego zatem nawigacja jest wadą? Z trzech powodów. Po pierwsze w gęstej zabudowie przy dużym przybliżeniu (100-200m) nie da się prawie nic odczytać, cała mapa #!$%@? kreskami - ulicami, DDRami, chodnikami, rzekami etc (na szczęście bez nazw). Na szczęście po oddaleniu te mniej istotne ulice znikają i zostają tylko główne. Po drugie nie da się przewijać mapy. Po trzecie nie da się wyznaczać tras. To ostatnie to jeszcze nie byłby problem gdyby przynajmniej była opcja back to start, albo cokolwiek. Można jedynie obrócić trasę i tak wrócić do punktu startu :P
Z wad to chyba tyle, serio :)
Co mi się podoba?
Po pierwsze to o czym napisałem na początku - mały, ładny, zgrabny, wygodny w obsłudze.
Po drugie - diody. Działa to naprawdę świetnie, można sobie ustawić strefy mocy/tętna i wyświetlać jedną z tych danych, albo aktualną predkość w odniesieniu do średniej. Brakuje mi tylko możliwości wyświetlania kadencji :P
Po trzecie - obsługa trenażera. Mam smart trenażer i z poziomu komputerka da się wygodnie sterować obciążeniem po prostu ustawiając docelową moc. Można też odpalić zaplanowany trening, albo wczytać jakąś trasę.
Po czwarte - bateria. Nie jest to jakaś mega rewelacja, ale po ~8.5h używania mam nadal 40% baterii, także jakieś 13-14 h powinna wytrzymywać :)
Po piąte - wyświetlacz. No dobra, wadą jest to że mapy na nim nie są zbyt czytelne, ale wyświetlane dane są widoczne rewelacyjnie, nawet w słońcu, które było w sobotę. Jedynie kolorowe diody w pełnym słońcu trochę giną, białe widać bardzo dobrze :p
Po szóste - bardzo wygodna synchronizacja ze Stravą/RiderWithGPS i innymi serwisami. Na pokładzie jest WiFi, także jeszcze zanim otworzę drzwi od mieszkania trening jest wrzucony na Stravę ;)

Powiadomienia z telefonu działają dobrze, brakuje tylko powiadomień z innych aplikacji (są smsy i połączenia + emaile na iphone), ale nowe firmware wcyhodzi praktycznie co miesiąc, więc możliwe że to zmienią.

Nie testowałem jeszcze jednej bardzo ciekawej funkcji, mianowicie Live Trackingu. Oprócz tego że mogę wysłać komuś link i widzi gdzie jestem + wszystkie istotne dane to jeżeli kumple też używają tej opcji w swoich Wahoo to mogę ich widzieć na swoim komputerku, jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce ;)

Czytałem gdzieś, że mocowanie nie jest kompatybilne z Garminem - jest kompatybilne i trzyma się dobrze.

Czy polecam? Na razie jestem bardzo zadowolony, wiedziałem co kupuję i co on oferuje. Cena nie jest niska (240€), wychodzi podobnie jak Garniak 520. Nie wiem natomiast czy jest lepszy czy gorszy, jest na pewno inny.

W tym tygodniu to już 153 km!
#rowerowyrownik #ruszwroclaw

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

G.....p - 349092 - 120 - 33 = 348939

Wczoraj ładna pogoda to pojechałem pojeździć ...

źródło: comment_nnEJmlLMjZ7IgoqADafHJPNH8iVsMnbB.jpg

Pobierz
  • 22
Po trzecie nie da się wyznaczać tras


@Golomp: nie wiem jak na ajfona, ale z androidem otwieram aplikację, wyznaczam w niej trasę i wahoo się synchronizuje. Minusem jest to, że mapa googla w aplikacji nie wie, że mam szosę i czasami prowadzi przez chaszcze.
Po trzecie nie da się wyznaczać tras. To ostatnie to jeszcze nie byłby problem gdyby przynajmniej była opcja back to start, albo cokolwiek. Można jedynie obrócić trasę i tak wrócić do punktu startu :P


@Golomp: Tak jak napisane powyżej, wyciągasz telefon i z poziomu appki wyznaczasz trasę a'la google maps i leci prosto do urządzenia. Bez jakichś connectIq aplikacji na edge 520 tego nie zrobisz.
Back to start - tak właśnie
@trace_error: Ale ja nie porównuję do 520, piszę ogólnie.
Nie chce mi się wyciągać telefonu - wożę go w dodatkowym woreczku strunowym, żeby od potu mi nie przemókł (2 telefony tak ubiłem), więc taka forma ustawiania nawigacji to jedynie w jakichś ekstremalnych przypadkach. Przydałaby się np. możliwość zdefiniowania kilku punktów (typu dom, praca, szkoła) i generowanie trasy (może być przez telefon, byle dało się to uruchomić z poziomu komputerka).
To samo
@Golomp: Wspomniane wady nawigacji to raczej cechy produktu (wahoo nie posiada w pełni "mapowca") aniżeli błędy w urządzeniu czy implementacji danej funkcji. To sprzęt konkurujący z 520 i do tegoż odnieść się warto.

@trace_error: Tylko Garmin bez telefonu ma dużo więcej funkcji. A skoro tu mamy już telefon to co za problem dodać np. w menu wyboru trasy wspomniane opcje (Go to start/home/work) i niech telefon schowany w kieszonce przeliczy trasę i ją włączy na urządzeniu. Nie jest to raczej skomplikowana funkcja a jednak mocno rozszerzyłoby to możliwości nawigacyjne.

Używam RideWithGPS i też jest spoko (koomot jakoś mi nie podpasował) :p
@Golomp: dodać np. w menu wyboru trasy wspomniane opcje (Go to start/home/work)
To mogło by być ciekawe jako pomysł do zaimplementowania. Warto spróbować zgłosić im taki improvement. Go to start działa, tego dodawać nie trzeba.

Jakie garmin ma dodatkowe funkcję bez telefonu że dużo więcej? segmenty stravy, liczenie ftp, recovery advisor...coś jeszcze?
@trace_error: Szukałem opcji zgłaszania usprawnień, mają jakąś dedykowaną stronę i głosowanie, czy trzeba do supportu maila pisać po prostu?
Swoją drogą jest jakaś opcja alertu o zjeździe z trasy? W sobote właśnie próbowałem i żadnego powiadomienia nawet nie było :/
Swoją drogą jest jakaś opcja alertu o zjeździe z trasy?


@Golomp: ja synchronizuję ze strava routes, tyle że strava nie obsługuje turn by turn.
Ale przy zjechaniu z trasy górne diody (Elemnt) migają mi na czerwono i komputer pika.