Wpis z mikrobloga

Osiemnasty Prezydent USA – Ulysses S. Grant
Ur. 27 kwietnia 1822 w Point Pleasant, Ohio, zm. 23 lipca 1885 w Wilton, Nowy Jork
Okres urzędowania: 4 marca 1869 – 4 marca 1877
Partia: Republikańska

1. Urodził się jako Hiram Ulysses Grant, jednak od małego posługiwał się przede wszystkim swoim drugim imieniem. Skrót „S.” pojawił się przed jego nazwiskiem przypadkiem i nie ma żadnego konkretnego znaczenia – Thomas Hamer, kongresmen przyjmujący niespełna 17-letniego Granta na słynną akademię West Point, wpisał w ten sposób jego nazwisko na listę studentów (prawdopodobnie kierując się panieńskim nazwiskiem matki Granta – Hannah Simpson) i od tamtej pory „S.” na stałe przylgnęło do przyszłego prezydenta.
2. Mimo, iż był wojskowym biorącym udział w wielu krwawych bitwach, panicznie bał się widoku krwi – do tego stopnia, że jadał wyłącznie bardzo mocno wysmażone, wręcz zwęglone mięso.
3. W trakcie wojny amerykańsko-meksykańskiej walczył po jednej stronie z późniejszym dowódcą wojsk Konfederacji – generałem Robertem E. Lee.
4. Był głównodowodzącym wojsk Unii w czasie wojny secesyjnej, jednak nie lubił nosić munduru – na polu walki najczęściej widywano go w cywilnych ubraniach, z przypiętymi doń insygniami generalskimi.
5. Nałogowo palił cygara – dziennie zużywał ich nawet kilkanaście. W szczytowym okresie popularności, z okazji zwycięstw osiąganych podczas wojny secesyjnej, jego wielbiciele przesłali mu ich około 20 000 sztuk.
6. Abraham Lincoln zaprosił go na spektakl Our American Cousin, wystawiany w Teatrze Forda feralnej nocy 14 kwietnia 1865 roku, jednak Grant odmówił przybycia ze względu na zaplanowany wcześniej wyjazd do rodziny. Do końca życia nie mógł sobie wybaczyć, że nie było go wówczas przy prezydencie – Grant wierzył, że byłby w stanie powstrzymać Johna Wilkesa Bootha przed przeprowadzeniem zamachu, gdyby znajdował się w prezydenckiej loży.
7. Był pierwszym prezydentem USA, którego obydwoje rodzice dożyli inauguracji swojego syna.
8. Jego prezydenturą wstrząsały liczne skandale i kryzysy – musiał się zmagać m.in. z korupcją wśród członków swojego gabinetu, Paniką roku 1873 czy Ku Klux Klanem.
9. Za jego rządów ratyfikowano 15. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która dała prawo głosu w wyborach czarnym obywatelom USA.
10. Zmarł w wieku 63 lat na raka gardła – krótko przed śmiercią słynny pisarz Mark Twain skończył spisywać jego wspomnienia, które stały się później krajowym bestsellerem. Ciało Ulyssesa S. Granta spoczywa w największym mauzoleum w Ameryce Północnej – Grant’s Tomb, położonym na nowojorskim Manhattanie.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Osiemnasty Prezydent USA – Ulysses S. Grant
Ur. 27 kwietnia 1822 w Point P...

źródło: comment_azjPBQyWwgPixUFp8kUZrFpC8sSeqITH.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
BONUS: Miał 173 cm wzrostu – 35. miejsce w rankingu, wspólnie z opisywanymi już Harrisonem, Polkiem i Taylorem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Wariner mam nadzieje ze jak dojdziesz do Teddy'ego Roosevelta, to nie zapomnisz o tym ze spotkal Sknerusa McKwacza? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Świetny kontent, waćpanie! Jak zawsze plus.
  • Odpowiedz
@Faiko tak, to jest pełne wydanie, z komentarzami Dona Rosy przed kazdym rozdziałem, plus parę szkiców koncepcyjnych. Do tego na kredowym papierze. Egmont wydal to w Polsce na początku grudnia 2017 (zamowilem preorder we wrzesniu xD). Warto wydać te 80-100 zl, imo. :)
  • Odpowiedz
@barani_leb: w tych dwóch tomach było po artykule o Rossie, fajnie się to czytało. Mam parę przedruków pojedynczych komiksów żicsm w egzemplarzach Kaczora Donalda. Ciekawa polityka wydawnicza swoją drogą.
  • Odpowiedz
@Wariner: To jeszcze parę ciekawostek:
- nie wylewał za kołnierz, a dzień bez whisky był dniem straconym,
- wojna secesyjna spadła mu z nieba, bo wcześniej wyleciał z wojska za pijaństwo, a potem imał się bez sukcesu różnych zajęć (był m.in. farmerem, sprzedawcą, agentem nieruchomości),
- swoje sukcesy na polu walki zawdzięczał raczej cechom charakterologicznym (determinacji i bezkompromisowości) niż umiejętnościom stricte wojskowym - szczycił się, że nigdy nie przeczytał żadnego podręcznika
  • Odpowiedz
  • 5
@Cephalopoda_Ammonoidea: Niekoniecznie zapomniałem - po prostu nie chcę przekraczać limitu 10 faktów na prezydenta. Dobór ciekawostek jest zawsze subiektywny - te opublikowane wydały mi się po prostu ciekawsze. Poza banknotem $50, można by tu jeszcze wspomnieć o tych wypisanych przez @wah7312 czy też o tym, że Grant będąc prezydentem otrzymał mandat za zbyt szybką jazdę konno po Waszyngtonie - ale wówczas wpis za bardzo by się rozrósł, a tego wolę unikać
  • Odpowiedz
@Zydomasoneria: Zważywszy na to, że wybory w 1876 r. były fałszowane na masową skalę (przez obie partie), zwycięstwa GOP w kolejnych dwóch wyborach i na ślepe umiłowanie Amerykanów dla swoich bohaterów wojennych, to miał szanse, jak najbardziej. Jako ciekawostkę mogę też dodać, że w I głosowaniu na konwencji Republikanów przed wyborami 4 lata później, kiedy wybrano Garfielda, pierwsze głosowanie wygrał właśnie Grant.
  • Odpowiedz
@Wariner: Z innych.

- Odrzucił propozycję przyłączenia dzisiejszego zachodniego wybrzeża Kanady do USA.

- Mimo bycia byłym prezydentem oraz generałem w armii federalnej ostatnie lata spędził w nędzy. Spisanie wspomnień z czasów Wojny Secesyjnej było jedyną szansą na to że jego rodzina będzie miała zapewniony byt po publikacji

- Jest też ostatnim prezydentem który ma udokumentowane posiadanie niewolnika. Na początku lat 50 posiadał czarnoskórego stolarza/cieślę który pomógł mu zbudować dom w
  • Odpowiedz
@rebel101: Z tą nędzą w ostatnich latach życia to trochę za dużo powiedziane. Bardziej chodziło o problemy finansowe, po tym jak zbankrutowała jego firma. Ale miał wielu bogatych i wpływowych przyjaciół, którzy nie daliby mu zginąć, bo sporo mu zawdzięczali (obłowili się w czasie jego rządów). Najpierw ufundowali mu posiadłość i dali kasę na rozruch firmy, a potem jeszcze Kongres przywrócił mu pensję generalską.
  • Odpowiedz