Wpis z mikrobloga

#oszczedzanie

macie jakieś protipy jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy? Na czym najłatwiej zaoszczędzić, jak zarządzać finansami, jakieś bilanse i w ogóle podstawy - co polecacie w pierwszej kolejności do przeczytania dla laika? jakieś strony internetowe, książki, pdfy?
  • 8
  • Odpowiedz
@elvar a w jaki sposób oszczędzasz? Ja polecam w jakimś widocznym miejscu spisać wszystkie konieczne wydatki na najbliższe miesiące i wykreślanie, I jeśli chodzi o jedzenie to jedne duże zakupy raz w miesiącu i dokupywanie tego co się kończy, bo im częściej się chodzi do sklepu tym więcej się wydaje na pierdoły
  • Odpowiedz
@elvar: bardzo dobrą metodą jest ustalenie sobie miesięcznej kwoty jaką chcesz sobie odłożyć. Np. 1500 zł. Zaczyna się miesiąc i np. hyc na lokatę. Kasa zablokowana chcesz czy nie - nie możesz już wydać więcej.
  • Odpowiedz
@elvar: A ja bez heheszków, ze stron polecam: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/zaplanuj-budzet-domowy

I ogólnie cała stronę. Masz też jego książkę, bardzo dobra, polecam, ale można też po prostu poszukać informacji na stronie, jakieś 90% treści z książki na niej jest. Mi całość pomogła parę lat temu ogarnąć dobrze swoje finanse i do tej pory trzymam się jego systemu z dobrymi efektami. Fajnie wiedzieć na co dokładnie wydało się pieniądze w 2017 roku, bo jest
  • Odpowiedz
  • 3
@elvar na początek otwórz sobie konto oszczędnosciowe przy rachunku internetowym i przelewaj tam zaraz po otrzymaniu cześć wypłaty. a potem staraj sie tej kasy nie ruszać. po dwóch miesiącach juz będziesz wiedzial jaka kwota oszczędności miesiecznie mozesz dysponować i wtedy można zaczac sie zastanawiac
  • Odpowiedz
  • 3
@elvar Na poczatek nic nie czytaj. Zrob sobie prosty arkusz w ktorym bedziesz zapisywal kazdy wydany grosz i zlotowke, jak chcesz mozesz wydatki podzielic na kategorie. Po paru miesiacach wylicz srednia ile wydajesz miesiecznie i zastanow sie gdzie mozesz obciac wydatki. Potem zaloz ile wydasz w danym miesiacu i sie tego trzymaj. A i nie zapomnij spisac wydatkow rocznych, zsumuj je, sume podziel na 12 i odkladaj dwunasta czesc co miesiac.
Proste,
  • Odpowiedz
@s8w8: Dokładnie! warto też mieć jakąś apke żeby na bieżąco wpisywać wydatki do określonej grupy. Pod koniec miesiąca zrób podsumowanie w arkuszu i będziesz widział ile wydajesz.
  • Odpowiedz