Wpis z mikrobloga

Przyjrzałem się kwestii kwoty wolnej od podatku dochodowego i tego, że niby jest ona różna w zależności od dochodów, co brzmi dla mnie jak próba zamydlenia oczu.
Postawmy sprawę jasno: kwota wolna wynosi 8000zł, bo jak ktoś zarobi tyle to nie płaci podatku. I tyle. Kropka.
Policzmy więc coś:
Ktoś ma dochody 8000zł rocznie. Przy liniowej stawce 18% płaciłoby się 1440, ale od podatku można sobie odjąć 1440 i wychodzi na zero. W porządku, kwota wolna, a i więc podatku zero.
Ktoś ma dochody 13000zł rocznie. Nadal bieda, no ale policzmy. Przy liniowej stawce 18% płaciłoby się 2340, ale można sobie od tego odjąć 556 (bo kwota wolna od podatku "mniejsza"). Wychodzi 1784zł podatku.
Ale zauważcie, że ten podatek pojawił się tylko jako odpowiedź na 5000 więcej dochodu. 1784/5000 = 35,68%.

Osoba zarabiająca 13000 zł rocznie płaci 35% podatku od dochodów powyżej kwoty wolnej.
I komu ma się w tym kraju opłacać pracować.

#podatki #dobrazmiana #pieniadze
  • 5
  • Odpowiedz
@vytah: taki układ kwoty wolnej to odpowiedz na socjalno-roszczeniowych wyborców. Oni mają mieć wysoką kwotę wolną, a bogaci mają płacić duże podatki.
Podatek linowy to 19%, a skala podatkowa to 18/32%
Przy skali podatkowej możliwe są ulgi. Ja wykazując dochód na poziomie ~35kPLN spodziewam się zwrotu wszystkich zapłaconych zaliczek - 0zł podatku zapłaconego za 2017r.
  • Odpowiedz