Wpis z mikrobloga

nieźle mnie teraz zaskoczył #mbank. Zakupiłem coś w sklepie amazon.co.uk i moje konto zostało obciążone tylko po podaniu numeru karty (karta debetowa) i danych adresowych - bez podawania CVV2 ani potwierdzania 3d secure. Zapytałem eksperta na czacie to Pani mi napisała, że to zależy od kontrahenta, że to kontrahent decyduje jakie dane/zabezpieczenia musi podać klient i że jeżeli uważam że transakcja nie jest bezpieczna to mam nie robić zakupów u takiego kontrahenta. To oznacza, że byle janusz może obciążyć mi konto?
Miał ktoś z mirków taką sytuację?
#pytanie #amazon #zakupyinternetowe #kartabankowa #platnoscikarta #platnoscinternetowa
  • 15
@roszej: 3d secure jest zalezne od sklepu, jedni obsluguja inni nie. Kod cvv tez moze zostac zapisany w formularzu i nie jest on zadna forma zabezpieczenie. Przykladowo w takim revolut przy obciazaniu prosi sie o podanie cvv, w innym sklepie jesli zapamietales karte nawet sie nie zajaknie.

Skoro amazon uznal ze nr karty wystarczy, no to tak operuje. Jesli masz watpliwosci skontaktuj sie z supportem amazonu, na bank wytlumacza ci czemu
@Vincenzo: OPowi chodzi raczej o to, że wystarczy numer - jeśli Janusz zabierze Ci fizycznie kartę, a transakcje nie sa zabezpieczone PINem, to owszem w osiedlowym sklepie wyczyści Ci konto do zera ;)

@roszej: nawet jeśli jest tak jak piszą to mnie też to powoli wk$#@ia - bankomaty płatne? Wina bankomatów bank nic nie może. Dziwne zabezpieczenia? Wina kontrahenta bank nic nie może. To po cholerę mi ten bank skoro
@powaznyczlowiek: Janusz Ci nie opędzluje konta do zera, bo transakcje zbliżeniowe bez pinu są max. do 50zł, oraz po którejś takiej transakcji w ciągu doby trzeba podać pin. Po to jest coś takiego jak chargeback, żeby odzyskać pieniądze za nieautoryzowane transakcje. Poza tym kto jak kto, ale Amazon raczej nie bawiłby się w czyszczenie kont klientom.
@Vincenzo: nie mówię o transakcjach zbliżeniowych tylko o sytuacji, w której nagle z powodu decyzji sklepu nie musiałbyś podawać pinu bez względu na wartość transakcji

Amazon nie musi tego robić - wystarczy, że ktoś inny zrobi Twojej karcie zdjęcie, a potem na Amazonie narobi zakupów na "twoje" konto
@powaznyczlowiek: akurat Amazon dość dobrze weryfikuje metody płatności. Musiałbyś założyć konto na te same dane jak na karcie oraz podać ten sam adres rozliczeniowy jak w banku, bo Amazon nową kartę weryfikuje poprzez blokadę niewielkiej kwoty. Poza tym mają jakieś algorytmy do wykrywania oszustw, bo już niejednemu mireczkowi blokowali konto i kazali wysyłać jakieś kwity faksem.
@Vincenzo
@powaznyczlowiek
Rozumiem ogólnie o co chodzi jednak tak naprawdę to przecież Bank obciąża konto a kontrahent tylko zgłasza żądanie więc de facto w moim odczuciu to bank decyduje czy obciąży konto bez dodatkowych danych No ja tak to rozumiem Z tym że najwyraźniej to tak nie działa
@roszej: ale przy klasycznych płatnościach stykowych też nie jest potrzebny numer CVV. Terminal odczytuje numer karty i przekazuje do agenta rozliczeniowego, który obciąża konto.