Wpis z mikrobloga

#ciekawostki

Pod koniec 2017 roku brazylijscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego udało się im odwrócić strzałkę czasu. Oznacza to, że w warunkach laboratoryjnych czas zaczął płynąć wstecz.

Związane jest to z drugą zasadą termodynamiki, według której ciepło zawsze przechodzi z cząsteczki cieplejszej, na chłodniejszą. W naukowym eksperymencie udało się doprowadzić do sytuacji, w której to ciepłota cząstki zimniejszej przechodziła na cząstkę cieplejszą i to bez względu na ich położenie.

To badanie i eksperyment mogą być naprawdę przełomowe w świecie nauki, ponieważ rzucają zupełnie nowe światło na nasze postrzeganie wszechświata i praw fizyki.

Więcej dowiecie się w tym znalezisku.

---

Jesteśmy redakcją Ciekawe.org i przyszliśmy tutaj, by dzielić się z Wami ciekawostkami z całego świata.
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, to obserwuj nasz autorski tag #ciekaweciekawe

Masz dla nas niezwykle interesujący temat? Możesz napisać w wiadomości prywatnej lub zostawić wiadomość tutaj.

#nauka #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
ciekawe-ciekawe - #ciekawostki

Pod koniec 2017 roku brazylijscy naukowcy przeprowa...

źródło: comment_ePvzzxl0wZXRoxLSfenfEOxp9RMz7GlY.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@malecontent umieszczenie tego na arXiv może świadczyć o tym ze żadne czasopismo naukowe nie było zainteresowane publikowaniem tego. Miej to na uwadze, bo podważa to jakość pracy. ;) Chociaz z drugiej strony minelo raptem 2 miesiace od wrzucenia i moze byc na etapie rewizji u recenzentów.
  • Odpowiedz
@ciekawe-ciekawe: Idioci tak to działa xD
Czas zależy od entropii, bo by nie było układu odniesienia żadnego.
Skoro na jednym splątanym atomie informacja pojawia się wcześniej niż została wysłana z drugiego, to jest to podróż w czasie w przeszłość!
  • Odpowiedz
Nie chce mi się w to wierzyć. Przecież oznaczałoby to pogwałcenie II zasady termodynamiki - czyli nagle okazałoby się, że potłuczona szklanka może się złożyć. Tak swoją drogą czy ten ich eksperyment nie jest czasem przykładem "paradoksu nieodwracalności"?
  • Odpowiedz
To badanie i eksperyment mogą być naprawdę przełomowe w świecie nauki, ponieważ rzucają zupełnie nowe światło na nasze postrzeganie wszechświata i praw fizyki.


Widzę ten tekst i już wiem, że mam do czynienia z bzdurami.
  • Odpowiedz
@ciekawe-ciekawe: Ktoś chyba nie zna praw termodynamiki. O tyle ciekawe, że można je na wikipedii przeczytać.
Niemożliwy jest przepływ ciepła od ciała chłodniejszego do cieplejszego bez żadnych dodatkowych efektów.
Jest to perpetuum mobile i nigdzie nie opublikują tych śmiesznych badań, a naukowców powinni #!$%@?ć z roboty i wysłać na plantację bananów. Chyba że badania nie mówią nic o złamaniu zasad termodynamiki, a tylko "redaktor" je tak opisał.
  • Odpowiedz