Wpis z mikrobloga

Jak by ktoś się zastanawiał sterować oświetleniem przez xiaomi body sensor to właśnie testuję nowszą wersję do której dodana jest ta plastikowa stopka. Wszystko byłoby ok gdyby nie 'oszczędzanie energii' przez tego pir'a. Jak już wykryje ruch, wysyła info do bazy i czujka idzie spać na 60 sekund, czyli nie wysyła żadnego powiadomienia nawet jak przykładowo ktoś chodzi po pokoju po 45 sekundach od wykrycia pierwszego ruchu. Tym samym nie można sobie ustawić takiej sceny w domoticzu:
1. ktoś wchodzi, wykrycie ruchu - powiadomienie gateway i domoticza
2. sleep pir'a 15s (w celu oszczędzania baterii. fabryczne 60s to przegięcie) a po nim znowu gotowość do powiadamiania gateway o ruchu. Jak wykryje ruch pomiędzy 15s a 30s od wykrycia pierwszego ruchu to zresetuje licznik i światło świeci dalej.
3. ustawienie w domoticz wyłączenia światła po 31s od ostatniego wykrycia ruchu.

Teraz z uwagi na to że body sensor odzyskuje sprawność do wykrywania ruchu dopiero po 60s to muszę ustawić domoticza na 90s świecenia. Pierwsze 60s musi świecić żeby nie zgasło automatycznie po 60s bo nie ma szans że powiadomi o ruchu a następne 30s to body sensor dopiero wykrywa czy się ktoś porusza po pokoju. Czyli gaśnie minimum po 90s.

Jest na to chyba 3 godzinne obejście, wystarczy kliknąć w body sensorze na reset z 2 razy (będą 2 mrugnięcia - przerwa - 2 mrugnięcia) i wtedy częstotliwość powiadamiania bazy wynosi 5s. Wtedy ustawienie maksymalnego świecenia na kilkanaście sekund od ostatniego ruchu nie stanowi problemu. Tylko że efekt utrzymuje się około 3h.
Czy ktoś z was wie jakiego pira lub ustawienia użyć żeby zejść z czasem bezsensownego świecenia do minimum? Może być i z-wave. Nie mam nic przeciwko dokupieniu w końcu tego sterownika z-wave na usb. Domoticza mam na windowsie.
#domoticz #smarthome
#inteligentnydom
  • 7
wez se zrob kontakt jak człowiek xD ołysiejesz zeby zaoszczedzic 0,03$


@grucha_88: A no w sumie jak by to tak obliczyć, to przy dzisiejszym oświetleniu ledowym to szkoda kombinować. Jedynie co to świecące się światło w pokoju w którym nikogo nie ma psuje trochę estetykę i może trochę wkur*iać. A bo w simsach to światło gasło od razu (,)
domoticza masz na Windowsie czyli komputer chodzi 24/7? A oszczędzasz kilka sekund na ledach?


@viruszg: Bardziej chodziło mi o estetykę. Tak komputer chodzi 24/7. Ze względu na monitoring.
omujborze... Wiesz że są dedykowane urządzenia które pozwolą Ci nieco zaoszczędzić?


@viruszg: czy ty powiadasz że mam sobie zakupić rejestrator NVR dla jednej kamery? Komp mi zżera 0,2kwh na godzinę. max 8h śpię a potem i tak wracam do kompa więc można by przyoszczędzić <1zł za każdą noc. czyli 500zł NVR + ile za raspberry pi żebym mógł tam zapuścić domoticza? Za ile dni mi się zwrócą zakupy? Wszystko na kompie