Wpis z mikrobloga

Historyczny przykład, że rząd nie jest niezbędny do życia.
W latach 1441-1826 (czyli przez prawie czterysta lat) na terenie obecnych Włoch istniała maleńka Republika Cospai. Powstała wskutek błędu w rozgraniczaniu terenów między Państwem Kościelnym a Republiką Florencji - około 300 hektarów zamieszkałych przez 350 osób nie znalazło się w granicach żadnego z tych państw. Pozostawieni samemu sobie mieszkańcy ogłosili niepodległość, ale nie czuli potrzeby powoływania rządu. Nie było podatków, ceł, urzędników, armii, przepisów prawnych, więzień ani policji. Konflikty rozwiązywała rada starszych i głowy rodzin. Dzięki brakowi podatków gospodarka anarchistycznej republiki miała się dobrze, a od XVI wieku zaczęto tam, najwcześniej w całej Italii, uprawiać tytoń. Co więcej, jako że w Państwie Kościelnym używanie wyrobów tytoniowych zostało wkrótce zabronione, a w XVIII wieku wprowadzono tam na tytoń cła, wolna od tych ograniczeń Cospaia stała się wkrótce włoską stolicą uprawy tego surowca, który mimo papieskich ceł nielegalnie szmuglowano za granicę. Na początku XIX wieku wiele domów handlowych, zwłaszcza żydowskich, przeniosło tam swoje magazyny, wykorzystując status Cospai jako "raju podatkowego". Tego już papież i książę Toskanii nie mogli tolerować i ostatecznie terytorium Cospai zostało podzielone między ich państwa - jednak nie w wyniku militarnego najazdu, a aktu poddania się władzy papieskiej przez czternaście rodzin republiki, którym pozostawiono przywilej uprawy tytoniu.
Źródła:
http://www.umbriatouring.it/en/lincredibile-storia-di-cospaia/
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Umbria/Perugia/S.Giustino/Cospaia/home.html
Zdjęcie przedstawia flagę Republiki Cospai. Podziękowania dla Stefan Wojski za wygrzebanie tematu.
Aut. Kol. @sierp

#akap #libertarianizm

#neuropa i co?
Kapitalis - Historyczny przykład, że rząd nie jest niezbędny do życia.
W latach 1441-...

źródło: comment_NUmDcJMFUSAivnO1gMTBO7VMNOy7qVX7.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@Kapitalis: Wykopki mnie #!$%@?ą - dajesz im 400 letni przykład (a mogło być więcej) działającego systemu anarchistycznego, a ktoś i tak się pluje, bez żadnych dowodów, że pewnie prawo tam nie działało xD Co za raczysko.
  • Odpowiedz
  • 2
@Kapitalis: Tysiące małych państewek bez podatków? W sumie mogły, ale nie powstały, powstały duże państwa z podatkami. Dlatego uważam że akap długo nie przetrwa.


@CynicznyMarksista: Czyli w najgorszym razie stanie się dzisiejszym państwem. Jeśli takie jest zagrożenie to znaczy, że warto zaryzykować. Najwyżej będzie się wspominać wspaniałe święto.
  • Odpowiedz
  • 1
@CynicznyMarksista: https://www.wykop.pl/wpis/15848761/idee-to-sily-ktore-ksztaltuja-nasze-zycie-i-swiat-/

Idee to siły, które kształtują nasze życie i świat!

Ponieważ jednak idee są niewidzialne, to większości ludzi wydaje się, że nie mają one znaczenia (jeśli w ogóle zwracają uwagę na ich istnienie). Patrzycie na miasto, ale nie możecie zobaczyć całego mnóstwa planów, które trzeba było sporządzić dla każdego budynku, każdej ulicy, kazdego parku. Nie widzicie też milionów idei, które umożliwiły wynalazek elektryczności, samochodu, komputera itd. itp. Łatwo jest zauważyć
  • Odpowiedz
żaden potencjalny władca nie byłby w stanie zebrać wystarczającej liczby bandytów, żeby narzucić swoją wolę.


@Kapitalis: To chyba nie jest prawda, teraz są idee które większości ludzi się nie podobają i tak istnieją.

A z całą resztą mogę się poniekąd zgodzić.
  • Odpowiedz
@Kapitalis: Zakładać z takim stanowczym przekonaniem, że model działający dla paruset ludzi będzie równie dobry dla społeczeństw liczonych w milionach jest czymś irracjonalnym. Żyj dalej złudzeniami anarchisto, nie dziw się tylko czemu każdy z chociaż połową mózgu ciśnie z was bekę.
  • Odpowiedz