Wpis z mikrobloga

Na rycinie z ok. 1896 r. przedstawiono statki powietrzne wedle ówczesnego stanu wiedzy. Za kilka lat rozpocznie się rewolucja aeronautyczna XX wieku. Amerykańskim braciom Wright przyznana zostanie palma pierwszeństwa w historii lotnictwa za ich próby lotu z grudnia 1903 r. Na razie (a jest koniec XIX wieku) w wyobraźni masowej panują balony i sterowce. I tak od XVIII w. Wśród przedstawionych na rycinie statków powietrznych jest oczywiście balon braci Mongolfier. Ale i na polskiej ziemi i polskim niebie oświecenia zdarzyło się już w końcu XVIII wieku przyglądać się jak para śmiałków „wznawia tor [lotu] klęską sławny Ikara”.
To w Warszawie odbył się, będący sensacją na skalę krajową, „wzlot” balonu Blancharda. W 1788 r. prasa szeroko relacjonowała to wydarzenie, a poeta Stanisław Tembecki (ten od „Sofiówki”) poświęcił mu znany wiersz „Balon”, będący pochwałą potęgi rozumu, techniki i ludzkich możliwości jako twórcy cywilizacji. Do rozumu, nie balonu, odził (tj. zwracał się w swej odzie) Trembecki:
„Wszystko zwyciężysz, łódko szlachetna,
Na ciosy przeciwne twarda,
Statek twój sława uwieczni świetna
Chlubniej niż podróż Blancharda”.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl na podróże w różne strony historii cywilizacji na rycinach i w książkach.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=42419
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #lotnictwo
  • 2