Wpis z mikrobloga

  • 1
Dzień dobry, mam takie szybkie pytanko.
Skoro ewolucja dąży do usprawnienia przetrwania gatunku, to dlaczego nie uczyni go nieśmiertelnym?
#biologia #pytanie #nauka
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@Baldwind @wrrior No właśnie właśnie, dlatego stąd moje pytanie, po co w ogóle istnieje życie w formie niedoskonałej? Skąd się biorą te ograniczenia? Z tego co rozumiem to ewolucja jest jak taki samouczacy się algorytm, tak? Więc w pewnym momencie może dojść do momentu w którym już udoskonali wszystko, co się da?
  • Odpowiedz
@Infiss: Gdyby gatunki żyły w niezmiennym środowisku (idealnym) to teoretycznie tak. W praktyce gatunki muszą się ciągle dostosowywać do istniejących warunków. Z tym, że zwykle zmiany ewolucyjne są wolniejsze niż w środowisku i gatunek przystosowuje się na warunki jakie były w przeszłości i to jest zwykła loteria czy jego cechy akurat będą użyteczne w obecnych warunkach.
  • Odpowiedz
@Infiss: Hm... algorytm samouczący może być jakąś analogią ale z dużymi ograniczeniami. Ewolucja o tyle "uczy się", że dostosowuje to co ma do aktualnych warunków środowiska. Ale to nie jest świadomy proces, który przewidywałby że np. za X tysiącleci może dojść do ich zmiany więc np. przygotuje nas na to. Ewolucja nie ma pamięci.

Po co istnieją formy niedoskonałe... po pierwsze to musiałbyś rozważyć definicję doskonałości. A takiej nie ma.
  • Odpowiedz
Skoro ewolucja dąży do usprawnienia przetrwania gatunku, to dlaczego nie uczyni go nieśmiertelnym?


@Infiss:
- replikator (geny)
- maszyna przetrwania, którą zbudowały replikatory (słoń, delfin, szympans, człowiek)
- dobór naturalny (słabo przystosowana do środowiska maszyna przetrwania ma małe szanse rozprzestrzeniania replikatorów, dobrze przystosowana maszyna ma duże szanse
renalum - > Skoro ewolucja dąży do usprawnienia przetrwania gatunku, to dlaczego nie ...

źródło: comment_REkgwEyBFguRMwZ6WL6espgwnK1pXpf7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@TajfunJanusz: Samce ludzi mogą się rozmnażać powyżej 50 lat, więc jakiś tam sens jest. Natomiast jeśli chodzi o kobiety ty słyszałem, że istnieją takie badania, które stwierdziły, że obecność "babć" w rodzinie ma sens, ponieważ pomagając w wychowaniu wnucząt zwiększają szansę ich przeżycia, a także przyczyniają się istotnie do zwiększania liczby potomstwa w rodzinie, a tym samym zwiększają szansę na rozprzestrzenienie się swoich własnych genów.
  • Odpowiedz
Więc w pewnym momencie może dojść do momentu w którym już udoskonali wszystko, co się da?


@Infiss: Nie ma czegoś takiego jak doskonałość w sensie obiektywnym, a i ewolucja nie może zaplanować tego, jakie cechy znacząco usprawniłyby gatunek w każdych warunkach. Gatunek może być tylko i wyłącznie doskonale przystosowany do panujących przez długi czas warunków środowiska, w jakim przyszło mu żyć. Sukulent, przystosowane idealnie do warunków suszy i ciągłego gorąca,
  • Odpowiedz