Wpis z mikrobloga

Mam zagwozdkę. Jako że posiadam Lii-500 chciałem zrobić kilka pakietów baterii do #wltoys 12428. Niestety na zwykłych LiitoKala 3.7 czy Samsungowych z laptopa auto nie ma mocy i często przestaje reagować (wywnioskowałem iż to zabezpieczenie przed słabym prądem). Na tej dołączonej do zestawu śmiga jak miło tylko za długo nie jeździ a ładowanie dołączoną ładowarką trwa wieki. Chciałem zrobić uniwersalny box 2x18650 i wymieniać ogniwa.

Tylko co to mogą być za ogniwa? To są jakieś wysokowydajne Li-Ion? Czy 18650 na 100% zawsze są litowo-jonowe? Wszędzie polecają Li-Pol ale musiałbym dokupić kolejną ładowarkę a chcę tego uniknąć.

W komentarzu zdjęcie przed oskalpowaniem.

#wltoys #samochodyrc #elektronika
Pobierz maniakalny82 - Mam zagwozdkę. Jako że posiadam Lii-500 chciałem zrobić kilka pakietów...
źródło: comment_VFuXleL0EGyqs5skf9YYFz8dP9lO1tvb.jpg
  • 15
@maniakalny82: do bliźniaczego autka Fy-02 / Fy-03 używam ogniw http://tridex.pl/towar/10596/Akumulator+Li-ion+ICR18650-25R+2500mAh20A+37V.html

model ogniwa: Samsung ICR18650-25R
napięcie nominalne: 3.7V
pojemność typowa: 2500mAh
pojemność minimalna: 2450mAh
prąd ładowania: 1700mA
maksymalny prąd rozładowania: ciągły - 20A (impulsowy: 100A/1sek.)
maksymalne napięcie ładowania: 4.2V
minimalne napięcie odcięcia: 2.5V

Dają radę z tymi 20A serio.
Co do pojemności - ja je zestawiam po 4szt w pakiety 2S, czyli 2szt równolegle, 2szt równolegle i calość szeregowo, i zestawiam to
Pobierz hrumque - @maniakalny82: do bliźniaczego autka Fy-02 / Fy-03 używam ogniw http://trid...
źródło: comment_q8RWLffFyf3YaroAwAaWaX7cvO1MLqAB.jpg
@maniakalny82:

ale da się tak na zamontowanym nadwoziu? ;)

Oczywiście, mieści się "pod budką" w fy-02, tak samo mieści się między rurkami w Fy-03 (ale trzeba było przerobić/obrócić mocowanie "koła zapasowego" (które jest tam bez sensu)

Jakaś różnica między oryginalną "baterią"?

No sumaryczna pojemność wychodzi około 5Ah (kontra "byćmoże 1.5Ah" seryjnych) i wydajność prądowa też sporo większa niż seryjnych (ciągła, z racji dwóch ogniw równolegle, wychodzi 40A), autko w zasadzie jeździ
@maniakalny82: nie wiem, nie próbowałem, bo szkoda było mi męczyć tych ogniw, realnie zmierzyłem że mój silnik potrafi ciągnąć ~30A przy pełnej mocy a małych obrotach, czyli przy rozpędzaniu (wraz ze wzrostem obrotów spada do ~20A), więc aby nie mordować pojedyńczego ogniwa - zdecydowałem się na dwa równolegle dla zapasu.
W Wltoys jest większy silnik, i słabsze przełożenie, więc pobór prądu będzie mógł być większy...
@hrumque: Właśnie szkoda mi kupować ładowarkę w cenie samochodzika. Zrobię porządny box na 2 albo 3x18650 (ewentualnie z konwerterem napięcia, ale na YT widzę że spokojnie śmigają na 3S a obroty zmniejszę na kontrolerze).