Wpis z mikrobloga

Korea Południowa do lat 80-tych XX wieku była bardziej zacofana niż Korea Północna w której jeszcze 20 lat temu miały miejsce przypadki kanibalizmu z powodu głodu na wsiach.

Półtora pokolenia zajęło Korei Południowej dojście do poziomu jednego z najbardziej rozwiniętych państw świata i dogonienie Japonii pod względem parytetu siły nabywczej.

W roku 1980 byliśmy dwa razy bogatsi od Korei Południowej licząc PKB per capita liczonym parytetem siły nabywczej, a teraz przeciętny Polak jest o 30% biedniejszy od przeciętnego Koreańczyka.

#ciekawostki #gospodarka #ekonomia #korea #geopolityka
Pobierz
źródło: comment_9PRze7ClNEnTDtUvP5PH3uOH1IwFLGgb.jpg
  • 45
Korea Północna w której jeszcze 20 lat temu miały miejsce przypadki kanibalizmu z powodu głodu na wsiach


@Lawrence_z_Arabii: Akurat kanibalizm jest podobno dosyć powszechny w KRLD po dziś dzień, bo zwyczajnie brakuje tam mięsa. Wg wielu uciekinierów z tego kraju, ludzkie mięso można często kupić na zwyczajnych targach. Oczywiście jest to nielegalne, ale chyba nikt się tym specjalnie nie przejmuje.
@Lawrence_z_Arabii: w sumie wszystko dzięki mądrym rządzącym, jakby nie cisnęli firm aby zaczęły produkować elektronikę to byliby pewnie montownią tak jak my. Jakby nasze państwo nie tłamsiło przedsiębiorczości i ludzi z poza układu na początku lat 90 to możliwe że bylibyśmy na podobnym poziomie.
Gdyby było większe zainteresowanie sensownymi poglądami, to porządne partie powstałyby samoistnie


@#!$%@?: niekoniecznie. Do czasów pierwszego iPhona wszystkie duże firmy uparcie trzymały się fizycznej klawiatury, a dopiero po jego premierze wszyscy przerzucili się na telefony dotykowe.
@Lawrence_z_Arabii: ekonomia PRL to wielka niewiadoma, ciężko to policzyć, bo mieliśmy setki coś niby produkujących przedsiębiorstw, które jednak po upadku ZSRR, jedynego odbiorcy nie miały szans na dalsze funkcjonowanie. Mieliśmy też (i mamy) "zabetonowany" przemysł górniczy, który jest głównie obciążeniem. Nasze PKB per capita można liczyć dopiero po tym, jak wszystko się ustabilizowało. Podobnie zresztą ciężko przeliczać PKB per capita kraju, gdzie rower jest szczytem technologii, dostaną 3 ciągniki siodłowe w