Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#emigracja #holandia
Mirki i Mirabelki,
Planuję wyemigrować do Holandii w najbliższym miesiącu. Chciałbym Was zapytać o jakie sprawy muszę zadbać po przyjeździe. Wiem ,że koniecznym jest wyrobienie numeru BSN. Na pewno w przeciągu miesiąca będę musiał zrezygnować z mojego konta walutowego(będąc tam na miejscu) i założyć gdzieś w np.ING(tam na miejscu) konto holenderskie. W związku z tym czy potrzeba do tego holenderskiego nr telefonu? Jeżeli tak to czy jest to w jakiś sposób trudne i czy dogadam się po angielsku z osobami obsługującymi klienta. Za wszelkie sugestie w sprawie papierologii i porady odnośnie wyjazdu będę bardzo wdzięczny. Również mam dylemat odnośnie tego czy będę potrzebować auta, czy dam radę przez miesiąc,dwa posługiować się komunikacją publiczną.

Z góry dzięki za odpowiedzi! :)

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
  • 6
@AnonimoweMirkoWyznania: bez problemu dogadasz się po angielsku, w ABN Amro będziesz też miał system transakcyjny i aplikację mobilną po angielsku oraz dedykowaną infolinię dla expatów. Nie wiem co prawda czy jest to najtańsza opcja, prowadzenie rachunku to bodajże 4 eur / m-c. W tej cenie wliczona karta kredytowa ale tej raczej nie dostaniesz od ręki (mi kazali czekać aż spłyną na konto 2 pierwsze wypłaty). Karta kredytowa jest raczej niezbędna, holenderskimi
@AnonimoweMirkoWyznania: dlaczego niby będziesz musiał zrezygnować z konta walutowego? Sam nie mam holenderskiego konta, ale kolega wyżej pisze że w ABN Amro prowadzenie konta to 4e/msc, mi polskie konto w EUR wychodzi taniej o ile nie wypłacam za często pieniędzy w bankomacie (można przecież wypłacać rzadko dużą sumę i/lub płacić kartą). Jedyna chyba zaletą holenderskiego konta jest to, że dostaniesz wypłatę o jedną sesję SEPA wcześniej.
A po angielsku dogadasz się
@AnonimoweMirkoWyznania: ja mam polski w plusie i mogę używać pakietów darmowych rozmów plus pakiet internetu do 1GB na miesiąc i potem 0,03zł za megabajt, gdzie wychodzi to i tak taniej niż kupienie pakietu LTE w lebarze.
Co do karty - debetowa MasterCard z polskiego banku działa mi w autobusach, na dworcach, w Dirku, na Texaco. W AH próbowałem dwa razy i odrzuciło więc placę tam gotówką. Na pewno nie działa w