Wpis z mikrobloga

Ponieważ wiele ludzi ma mylne wyobrażenie o potomkach Polaków na Wschodzie i od ''przyjmowac Polaków ze Wschodu zamiast ciapatych'' Wykop szybko przechodzi do ''zlikwidować Karty Polaka'' to kilka zdań do nich.

Pisze po wpływem postów pod zmanipulowanym znaleziskiem zielonki usuwajacej konto pokazujacym strone z kursami na Karte Polaka przedstawiajac ja jako mijesce gdzie kupuje się KP.

1. Nie kształtujcie sobie Polaka ze Wschodu na podstawie 80 letniej babunki odwiedzanej przez wolonatriuszy. Ona faktycznie zna jeszcze polski.
Jednak spora częśc, może większosc ludzi aplikujacych o KP naprawde uczy sie polskiego od zera lub zna tylko garśc zwrotów. Stąd tam ( Rosja, Ukraina, Białorus itp) są kursy na Kartę Polaka. To chyba oczywiste, że oni nie czują takimi Polkami jakich byście chcieli. Dlatego nie oczekujcie, że to będą ludzie tacy jak Wy. Już ich przodkowie zostali wynarodowieni o ile nie żyli w dużym skupisku. Nawet gdy ostatnią łacznością z polskoscia jest katolicyzm to i tak nie jest to najgorsza sytuacja.

2. To chyba oczywiste, że to własnie czynnik ekonomiczny jest dla nich głównym bodźcem powrotu na łono polskosci (prawdziwy czy wyrachowany).

Naprawde wierzycie w to, że to są osoby czujące się Polakami robiacy sobie KP z miłości do polskiej kultury? Zejdzcie na ziemię mości szlachcice. Takie to są jednostki czy grupy w jakichś enklawach ewentualnie emeryci lub ekscentrycy.
Gdyby nie bogate Niemcy to dziesiatki tysiecy ( w perspektywie dziesiatek lat to może nawet setki) ludzi ze Ślaska nie poczułoby sie przedstawicielami mniejszosci niemieckiej.

Nawiasem mówiąc Niemcy zabierali nawet Polaków z Kazachstanu. To najlepszy dowód, że tu czynnik ekonomiczny decyduje a nie miłośc do Ojczyzny jak wielu z Was sobie zakodowało.

3. To, ze ktoś takie kursy na Ukrainie czy Białorusi przechodzi to chyba dobrze? Przypominam, że ''Polacy'' z Kazaschstanu przywiezieni samolotem przez obecny rząd w dużej częsci jezyka polskiego uczyli się dopiero w ośrodku w Polsce!

Porównywałem reportaże z przylotu
- tych czekajacych od lat na przyjazd do Polski Polaków z Kazachstanu
- i Polaków zabranych awaryjnie z Donbasu z powodu wojny
Nieoczekiwany wynik porównania? Wśród tych przywiezionych nagle było wiecej osób wypowiadajacych sie po polsku niż ''przygotowujacych'' sie do tego latami.
Jak widać tym pierwszym zabrakło takiej nauki i nawet nie maja ku temu determinacji.

4. WAŻNE-To naturalne, że nawet osoby deklarujace się jako Polacy, ale wychowani w innych krajach będą miały inne poglady czesto niezgodne z panujacymi w Polsce. Przykładowo Polacy na Litwie lepiej oceniaja Armie Czerowna niż ci w Polsce, bo oglądają głównie rosyjskie telewizje propagandowe. Ich przewodniczący demonstracyjnie pokazywał się z pomarańczowo czarną wstążeczką. Oczywiscie to samo jest w przypadku tych w Rosji. Nawet wklejałem kiedyś przykład polskiego działacza z Petersburga wysławiajacego czerwonoarmistów.
Zreszta nawet dyrektor polskiej szkoły w Lwowie był bohaterem skandalu gdy okazało się, że dostawał na odnoklasnikach obrazki sławiace wojska komunistyczne. I zdaje się nadal nim jest.
I to sa przykłady osób doskonale mówiacych po polsku i działąjacych w polskich organizacjach.
A teraz sobie wyobraźcie osoby nie majace stycznością z polskoscia od pokolenia czy kilku i pomyślcie logicznie czy oni mogą być takimi Polakami jakimi ich chcielibyście?

5. Na Ukrainie (zapewne nie tylko) są jeszcze szkółki języka polskiego i polskiej kultury dla dzieci, gdzie posyłane sa pociechy rodziców nie znajacych polskiego. Czyli ta polskośc jest odzyskiwana a nie jest tak, że ona cały czas była. To jest pozytyw KP.
I te szkołki powstały właśnie przez chcęć zapewnienia dziecom lepszego życia, a nie z miłosci dla polskiej kultury.
KP jest takze po to aby przyspieszyc asymilacje imigrantów.

6. Proponuje nie ulegać emocjom - to że gdzies ktoś kupił KP, albo zdobył ją nie czując sie Polakiem nie oznacza, że należy całkowicie zlikwidować ten dokument wylewajac dziecko z kąpielą.
Nigdy o tym nie pomyślałem pomimo iż widziałem np. Białorusina chwalacego się KP i jednocześnie piszacego, że Białystok powinien należeć do Białorusi. Na najwiekszym białoruskim portalu kilka tygodni temu był wywiad z kilkoma posiadaczami KP z tego kraju. Żadna nie zadeklarowałą jednoznacznie, że czuje sie Polakiem/Polską. Były albo uniki albo wprost przyznanie, że mówiło się tak przed konsulem żeby otrzymać dokument, bo przecież wychowujac sie na Białorusi jest się Białorusinem.

#ukraina #rosja #bialorus
  • 14
@szurszur: przeciez bez karty Polaka tez beda przyjezdzac. Zlikwidowac ja jak najszybciej, jak to jest ze my pracujemy cale zycie, placimy podatki, rozwijamy gospodarke i infrastrukture a ktos ot tak przyjezdza i korzysta z naszych przywilejow ot tak np dodatki z mopsu, 500+
Z reszta jest to totalna bzdura bo malo ktory ukrainiec czuje sie czescia narodu polskiego, a o to w tej karcie niby chodzi. W praktyce chodzi o socjal czyli pieniazki po ktore tu przyjechali. W ogole co to za logika by ludziom ktorzy przyjechali pracowac dawac pelen wachlarz zapomog. Przyjechali pracowac czy siedziec na garnuszku panstwa? Do tego proceder z kupnem i falszowaniem kart. Co tez dobitnie pokazuje jak im zalezy na
@szurszur: Nie nic nie kasuj dobrze jest. Powiedzmy sobie szczerze chciałbym skrytykować ostatnie posunięcie przy karcie Polaka. To jest prawo do niej mają jedynie osoby o polskich korzeniach. To wielki błąd. Kartę Polaka powinni także dostać polscy Żydzi, polscy Ormianie oraz propolscy Białorusini i Ukraińcy a także Huculi. Z zastrzeżeniem że byli ich przodkowie obywatelami państwa polskiego. Przecież polski Żyd i polski Tatar czy Hucuł którego dziadek walczył w II brygadzie
@szurszur: Jak najbardziej na plus! Czemu się dziwić Polakom w Litwie jeżeli ich rząd w Polsce dawno o nich zapomniał i ich oczywistym sojusznikiem jest inna mniejszość która jest też pogardzana przez Litwinów. Co kto uważa za propagandę wolę nie rozważać w tym temacie
Zlikwidowac ja jak najszybciej, jak to jest ze my pracujemy cale zycie, placimy podatki, rozwijamy gospodarke i infrastrukture a ktos ot tak przyjezdza i korzysta z naszych przywilejow ot tak np dodatki z mopsu, 500+


@MikiGRU: szczególnie Ty, pracując w GRU ()
@szurszur: Punkt szósty o białorusinie chwalącym sie karta Polaka i równocześnie przyznającym że Białystok powinien należec do białorusi totalnie podkopał moją sympatię do tego kraju. Stawiam już od dzisiaj ich na równi z banderowcami. Dzięki szurszur że otworzyłeś mi oczy bo jak widac byłem w błedzie do tej pory.
@Lukaas: ALe to tylko jeden człowiek nie przesadzaj z sugerowaniem sie nim przy kształtowaniu opinii o całym narodzie.
Natomiast w sieci znacznie częsciej widziałem wpisy białoruskich posiadaczy Karty Polaka przyznajacych, że wzieli ja tylko dla wygody niż osób z innych krajów. Mapki oskarżajace Stalina o oddanie Białegostoku Polakom oraz przedstawiajce Białorus z nim w swoich granicach w tamtejszym internecie widywałem nie raz. W Polsce o tym mało kto wie, bo nie
@szurszur: Ja pytam, jaki charakter muszą mieć ludzie, którzy zostali po wojnie na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w granicach ZSRR zamiast przenieść się do Polski? Pewnie podły, bojaźliwy i niespecjalnie do Polski przywiązani.
@0710: > zamiast przenieść się do Polski? Pewnie podły, bojaźliwy i niespecjalnie do Polski przywiązani.

@0710: nie koniecznie, czesc mogla sie ociagac, bo ludzie mysleli ze bedzie III wojna swiatowa, ( byly takie plany) a pozniej gdzies po roku granice zakryli i kto nie wyjechal to dostal obywatelstwo soveckieggo zwiazku