Wpis z mikrobloga

Ostatnie w tym roku Wiadomości z Japonii

1. Shinkansen (czyli japoński superekspresowy pociąg) na trasie Hakata - Tokio miał uszkodzone podwozie, dym dostawał się do kabiny pasażerów a mimo to kontynuował swój bieg przez następne 800 kilometrów i około 3 godzin. Do incydentu doszło 11 grudnia ale sprawa dalej jest bardzo głośna. Już kilka minut po starcie pociągu, załoga zauważyła dziwny dym i zapach oraz dudnienie w podwoziu. Zgłosiła ten fakt do dyspozytorni w Tokio, ale osoba odpowiedzialna za wyznaczenie ekipy technicznej była zajęta innymi czynnościami i nie zdążyła na czas powiadomić obsługi na następnej stacji na trasie Shinkansena.
Sprawa została przekazana do kolejnego działu technicznego na stacji Osaka, tam na szybko sprawdzono tylko z zewnątrz miejsce skąd dochodził dziwny dźwięk ale nie stwierdzono żadnych uszkodzeń. Pociąg pojechał dalej ale wtedy w kabinie pasażerów zauważono dym oraz dziwne stukanie w okolicach silnika. Pociąg został zatrzymany na stacji Nagoya i poddany dokładnej inspekcji, to ponad 800 km od stacji początkowej. Zauważono pękniecie na podwoziu długości 16 cm oraz dwie 14 cm szczeliny w obudowie silnika oraz wydostający się olej.
Prezes JR West Tatsuo Kijima na konferencji prasowej przeprosił za incydent oraz brak wystarczającej polisy w zarządzaniu ryzykiem, które skutkowało by wykolejeniem pociągu w czasie biegu. To pierwszy taki incydent od 16 lat w świecie Shinkansenów.
W największej tragedii lata temu w Amagasaki, gdzie shinkansen wypadł z szyn zginęło 106 osób.

2. W środę samolot linii lotniczej ANA , lot 175 lecący z Los Angeles do Tokio, zawrócił po prawie 4 godzinach lotu gdy załoga zorientowała się, że na pokładzie jest osoba która pomyliła loty.
Kapitan samolotu podjął właściwą decyzję, zgodnie z przepisami odnośnie bezpieczeństwa i zarząd ANA popiera jego decyzję – taki komunikat podano podczas konferencji prasowej. Przeproszono także za incydent pozostałych pasażerów. Według przedstawicieli lotniska LAX, do pomyłki doszło gdy dwaj bracia udawali się w podróż a ich odloty były niemalże w tym samym czasie. ANA oraz United są tzw. „codeshare partners” czyli partnerami dzielącymi loty między sobą. Zapewniono, że obaj bracia przeszli kontrolę bezpieczeństwa i mieli ważne karty pokładowe.
Oburzenie wśród pasażerów było olbrzymie, a podróżująca tym lotem modelka Chrissy Teigen niemalże na żywo relacjonowała na twiterze sytuację i nie kryła swojego oburzenia zaistniałą sytuacją.

3. Koronacja księcia Naruhito 1 maja 2019 będzie świętem narodowym. Jest to pierwsza koronacja od 1817 roku. Rząd planuje uchwalić w trybie ekspresowym poprawkę ale jeszcze nie zdecydowano czy będzie to jednorazowe święto czy zostanie wpisane na stałe do kalendarza.
Obecny cesarz zamierza oficjalnie zrezygnować 30 kwietnia w wieku 85 lat i zakończy obecną erę kalendarzową Heisei na numerze 31. (W Japonii bardzo często obecny rok podaje się w zależności od roku panowania cesarza i dodaje wybraną przez niego nazwę).
Podczas swoich urodzin 23 grudnia jak co roku cała rodzina cesarska wystąpiła przed prawie 46 tysiącami poddanych. Cesarz potwierdził swoją decyzję o abdykacji i życzył aby przyszły rok był pełen pokoju.

4. Liczba narodzin dzieci jest najniższą w historii Japonii (od 1899 roku gdy zaczęto oficjalnie prowadzić statystyki) i wyniosła 941 tys. Natomiast liczba zgonów wyniosła 1.34 miliona. Obecna liczba mieszkańców Japonii nie uwzględniając obcokrajowców wynosi około 125 milionów. Osoby w wieku ponad 65 lat to 27.2% wszystkich mieszkańców.

5. Po raz pierwszy ZOO w Ueno zdecydowało się publicznie pokazać niedawno narodzoną pandę Xiang Xiang. W loterii, w które można było wygrać 2000 wejściówek, wzięło udział ponad 250 tys. osób. Dyrekcja ZOO zdecydowała się ograniczyć do 2000 odwiedzających dziennie by uniknąć stresu dla rodziny Pand. Szczęśliwcy czekali godzinami przed wejściem od wczesnych godzin porannych, wielu z nich poprzebieranych za pandy.
Oczywiście pobliskie restauracje oraz sklepy z pamiątkami wypełniły się okazjonalnymi produktami z wizerunkiem pandy. Szaleństwu nie ma końca, tłumy codziennie czekają przed wejściem.
(Oficjalnie wszystkie pandy w Japonii należą do Chin i są wypożyczone)

6. Japoński Urząd Ochrony Konsumenta oficjalnie upomniał Amazon Japan przed podawaniem zawyżonych „normalnych cen” w porównaniu do obecnej. Wprowadza to w błąd klienta, który myśli że obecna cena jest rabatowa czy promocyjna. Ceny, który były podawane klientowi dla porównania były zawyżone.
Np. cena oleju hamulcowego była podawana od września 2016 roku do czerwca br. jako 4.640 jenów, gdy cena sugerowana przez producenta wynosi 3.300 jenów, takich produktów z kategorii jedzenia, napoi, części samochodowych było tysiące.

7. Trójka turystów, którzy od 23 grudnia uznani byli za zagonionych w górach niedaleko Uenohara w prefekturze Yamanashi zostali znalezieni martwi. Dwie kobiety w wieku 71 lat i mężczyzna w wieku 70 lat zostali znalezieni nieprzytomni z zatrzymaną akcją serca, poza szlakiem na wysokości około 1100 metrów.

8. Urząd Energii Atomowej wydał zgodę, by TEPCO reaktywowało dwa reaktory w elektrowni w prefekturze Niigata. Elektrownia Kashiwazaki-Kariwa jest jedną z największych na świecie oraz największą w Japonii.
Zgodnie z nowymi wytycznymi po tragedii w Fukushima w 2011 roku zaostrzono przepisy odnośnie bezpieczeństwa. Inspekcja przeprowadzona przez UEA potwierdziła, że wszelkie nowe normy i przepisy są spełnione.
Teraz TEPCO musi uzyskać zgodę od mieszkańców a to może potrwać nawet lata. Gubernator prefektury Ryuichi Yoneyama jest bardzo sceptycznie nastawiony do reaktywacji elektrowni ale zaznaczył, że będzie reprezentować wolę mieszkańców. Przedstawiciel TEPCO zapewnił, że przeprowadzi kampanię informacyjną i ma nadzieję na akceptację od lokalnych władz i mieszkańców.
Będzie to pierwsza uruchomiona elektrownia atomowa od 2011 roku.

BONUS:
Obecnie grupa taneczna Tomioka Dance Club (TDC) podbija nie tylko YouTube. Dziewczyny z liceum postarały się przedstawić taniec oraz ten okres z czasu japońskiej bańki czyli lata 80-90-te. Wzorując się na popularnej komediantce Norze Hirano, która rozbawia w stylu tamtych lat, stworzyli tak zwany Bubble Dance.
Widziałem wywiad z dziewczynami, jest ich około 60 i nie są przypadkowymi osobami. Zajmują się tańcem dość profesjonalnie, wygrały główne nagrody w ogólnokrajowych konkursach grup tanecznych od 2015 roku.
Do Bubble dance starannie się przygotowywały, ponieważ większość z nich urodziła się później to z YT czy innych źródeł odkrywały tamte czasy. Stroje przygotowują same, wspominając, że wiele z nich po prostu pożyczyły od babć i troszkę przerobiły. Mają też charakterystyczne telefony komórkowe, które były bardzo popularne ale na potrzeby przedstawienia powiększyły je tak samo jak Nora.
Ich występ nazywa się „Juliana” to nazwa bardzo popularnego klubu disco w Tokio w latach 1991-1994.
W czasie powstawania tego teledysku mówiły, że najtrudniej było zachować powagę.

#amajapan #wiadomoscizjaponii #ciekawostkijp #ciekawostki #japonia #ladnapani
ama-japan - Ostatnie w tym roku Wiadomości z Japonii

1. Shinkansen (czyli japoński...
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ama-japan: dwa pytanka:
3. Na YT jest ceremonia intronizacji obecnego cesarza, rozumiem że nadchodząca będzie czymś innym?
7. To znaleziono ich martwych czy nieprzytomnych, bo to trochę różnica ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najlepszego na Nowy Rok, jakie macie plany?
  • Odpowiedz
@tusk: A jak myślisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pewnie taniej byłoby dolecieć do Tokio i na koszt firmy kupić pasażerowi odpowiedni bilet ale wyobraź sobie co byłoby gdyby ziomek był terrorystą. ANA z miejsca mogłaby plajtować.
  • Odpowiedz
  • 4
@Nahcep czymś zupełnie innym, bo obecny cesarz wciąż żyje.
Odnośnie turystów, zgodnie z japońskim prawem tylko lekarz może stwierdzić zgon, a tam byli sami ratownicy i paramedycy stąd takie stwierdzenie. Na 100% byli martwi jak ich znaleziono.
  • Odpowiedz
  • 3
@Nahcep a co do planów to normalnie, jak w polskie Boże Narodzenie, rodzinnie w domu, wizyta w świątyni, oglądanie w tv maratonu następnego dnia a do północy koncerty w tv by przerwać i pokazać ala mszę ze świątyni
  • Odpowiedz
  • 0
@ama-japan znalazłem na wiki. Spore koszty idą teraz na kupienie surowców kopalnianych. Społeczeństwo aż tak się zrazilo? Wg. Wiki program elektrowni atomowych dał im oszczędności ponad 280 mld dolców teraz to wszystko pójdzie do 2020 :o
  • Odpowiedz
  • 6
@frems Rosja wspanialomyślnie dostarcza dwa razy więcej gazu w normalnej cenie, instalują setki paneli słonecznych, wymieniają w całym kraju oświetlenie na LED, uruchomili geotermalne elektrownie, wodne i wiatrowe. Ale niestety bez atomu to się długo nie utrzyma. No jasne, że się zaraziło bo odkryli, że Tepco kłamie, rząd kłamie a cały biznes atomowy jest w rękach jakuzy...
  • Odpowiedz