Wpis z mikrobloga

Wiecie czym się różni bank od mafii ? Bank ma więcej pieniędzy.

Nie rozumiem Waszego zdziwienia, że BZWBK wypowiedział umowę konta.
Regulaminy i umowy skonstruowane są tak, że w przypadku podejrzanych transakcji bank z tym kontem może zrobić co mu się podoba, łącznie z zamrożeniem środków.
Spędziłem ponad 10 lat w bankowości w różnych działach, od sprzedaży, przez serwis, również jakieś testy IT.

Pamiętam historię gościa, który posiadał konto firmowe oraz osobiste oraz raz w tygodniu przynosił 4 wielkie kartony po pampersach monet. Kilkadziesiąt tysięcy w monetach 1zł, 2zł, 5zł.
Prowadził działaność - automaty do gier stąd takie ilości monet.

Liczenie tego zajmowało ogromną ilość czasu, potrafił kasę zablokować na kilka godzin.
Monety nie były posortowane, ot po prostu wsypane do pudeł.

Po kilku takich wpłatach włączyła się flaga AML (anty-money laundry) na rachunku, zablokowano rachunek, klient wpisany do bankowych rejestrów AML i MigDZ (podejrzane transakcje - raportowane min do policji gospodarczej, KiRu i US)

Z krypto jest tak samo. Bank ma w nosie co robisz z kasą, byle to nie były środki z : nielegalnego handlu, działań terorystycznych czy prania pieniędzy. Podejrzewam, że było sporo transakcji na rachunku tego klienta z BZWBK (wpłaty, wypłaty - często dużych kwot) stąd "dupochron" banku i wypowiedzenie umowy.

Bank na przelewach nie zarabia, w takich sytuacjach wystawia się tylko na ryzyko że nie było z ich strony reakcji.

Przez te wszystkie lata dowiedziałem się o bankach wszystkiego. Jak się temat Wam spodoba to wyciągnę kilkanaście miłych historii. Nie zamierzam ujawniać nazw banków ale poznacie pewne mechanizmy i sposób na prowadzenie tego biznesu.

Mazel Tov

#banki #bankowosc #kryptowaluty #bitcoin
  • 59
  • Odpowiedz
Świetne porównanie... Banki mordują ludzi? xD


@tymczasowe_konto333:
Nie mordują, bo myślą bardziej perspektywicznie. Mordowałbyś ludzi, którzy dobrowolnie przynoszą ci kasę na której zarabiasz? xD Jaki to miałoby mieć sens?
  • Odpowiedz
Banki boją się konsekwencji prawnych. Z tych bitcoinów mógł być sponsorowany terroryzm, a bank zwyczajnie bał się, że w takim przypadku prokuratura może pociągnąć ich do odpowiedzialności za to, że przyłożył do tego rękę. Tak samo niedawno miała miejsce sytuacja gdzie pewien Youtuber zorganizował zbiórkę charytatywną na rzecz biednych dzieci z Korei Północnej. I wiecie, co? Żaden bank nie chciał mu tych pieniędzy przelać do fundacji, bo w tytule było napisane North
  • Odpowiedz
@poji: wyglada to mniej wiecej tak, ze niektore banki przy otwieraniu twojego konta buduja twoj profil (tzw KYC - know your customer), jest to wypadkowa informacji jakie im udzielasz, charakterystyki twoich operacji na koncie, a w przypadku niektorych bankow daja ci ankiete (do czego bedziesz uzywal konta, ile mniej wiecej kasy ci bedzie wplywalo, ile przelewow bedziesz robil etc). Konto jest uruchamiane i sobie costam na nim robisz. W ciagu
  • Odpowiedz
  • 0
@Ssslave jak jest z tymi przelewami? od jakiej kwoty przelewanych srodkow banki informuja instytucje panstwowe? bo kolega pyta( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jeremy_bolm jako, że również pracuję w AMLu, to mogę dodać, że KYC jest wykonywane przez wszystkie banki, na każdego jednego klienta (indywidualnego i biznesowego) . To wymóg regulatora, prawa krajowego i UE. Z tym, że istnieje dodatkowo coś takiego jak SDD (simplified due diligence) EDD (enhanced due diligence) w zależności od typu klienta. Dodatkowo tak jak mówisz funkcjonuje monitoring transakcji wyłapujący anomalie w typie transakcji na koncie.
  • Odpowiedz