Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu moje kamery otworkowe przeznaczone do solarygrafii, czyli kilkumiesięcznego naświetlania. Są załadowane papierem fotograficznym, jutro rozstawię i przez pół roku Słońce będzie "wyczerniało" swój ślad w papierze, dając efekt taki jak w pic rel (pierwszy komentarz).
Drugi komentarz plusuj jeśli chcesz być wołany do efektów które będą za 3 i 6 miesięcy.

#fotorafia #fotografiaanalogowa #ciekawostki
źródło: comment_9Jn2B4E7ETLGkC8kY1OlxdkbS9iSRC0o.jpg
  • 63
@czarna_sraczka: kąt będzie bardzo szeroki, nawet 160 stopni. Otworek jest z boku puszki, a nie na dole/górze. Papier jest owinięty wokół ścianki ;)
Otworek robiony szpileczką. Nie prześwietli się bo papier ma tak niską czułość że dopiero po kilku sekundach świecenia ostrym światłem wprost na niego widać zaczernienie.
Antyterroryści nie przyjadą bo będę rozstawiał raczej tylko na prywatnym terenie.
A nie wyjdzie Ci z tego zbyt wąski kąt?

Kąt zależy od odległości odniskowej od materiału. Dodatkowo materiał jest zawinięty. Dlatego wyjdzie mega szeroko.

Amatorskie mogą być zbyt duże i prześwietlić zdjęcie.

O to chodzi żeby prześwietlić, wtedy można robić taką fotografię miesiącami zapisując drogę słońca. Papieru się nie wywołuje - czernieje sam od prześwietlenia.
@czarna_sraczka:

@00df00df: Przypomniały mi się studenckie czasy. Dorzucam swoja "produkcję" dla motywacji ( i przechwałek).
źródło: comment_56NtXlMJr8Gt46oUZbPeT6qVeu7K6eow.jpg
@NapromieniowanaSkarpetka: będę skanował na skanerze płaskim (Epson v550).
Obraz nie powstaje na taśmie tylko na papierze :) i nie potrzebujesz chemikaliów bo prawdopodobnie i tak nie da się utrwalić tego obrazu (ja będę robił pierwszy raz solargrafy więc jeszcze nie wiem jak to wygląda dokładnie).

Tak, możesz po wyjęciu zrobić zdjęcie papieru na którym jest obraz i potem zrobić z tego negatyw. Powinno być widać coś :) takie zdjęcie raczej nie
@NieZdalemTestuTuringa: szpilka której użyłem ma 1mm średnicy. Czas naświetlania to jest na czuja. Po tygodniu wyjdzie ślad Słońca i pewnie nic poza tym. Po pół roku śladów Słońca będzie dużo więcej i przy okazji naświetli się trochę szczegółów naokoło. Ale tu nic nie trzeba liczyć. Po prostu naświetlasz. Niektórzy nawet i rok naświetlali. I wychodziło.
@NieZdalemTestuTuringa: w fotografii na kliszy może i tak, ale tutaj czułość papieru jest tak niska że wolałem zrobić trochę większy otworek.
@Re-volt: odcinam górę puszki po piwie, robię "czapeczkę" z papieru i taśmy którą można zakładać i zdejmować z puszki (najpierw owijam papier wokół puszki i zaklejam go więc ma taką średnicę jak puszka). Robię otworek szpilką w połowie wysokości puszki. Puszkę wyczerniam w środku, papierem ściernym wygładzam otworek od
Czy papier jest standardowy czy że względu na czas naświetlania ma inne właściwości?

@Szyniasty:

papier standardowy, ale przy długim czasie naświetlania występuje efekt Schwarzschilda ( ogólnie pisząc - spadek czułości)

nie da się utrwalić tego obrazu

@00df00df:

Maczanie w utrwalaczu sprawia zazwyczaj, że kolory tracą "moc". Moja foma z ładnego różu robiła się zgniło zielona ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Natomiast jak ją skanowałem nie było widać