Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika
Zepsuł się mi tv w prezencie na święta :(
Na nowy póki co dolarów nie ma, więc chciałbym uratować obecny. Służył prawie 10 lat bez awarii.

Mianowicie po dłuższym stendbaju nie chce się włączyć. Gaśnie dioda i po kilku minutach się znów zapala, i tv z trudem zaskakuje. Jak jest nagrzany to wyłączyć i włączyć da się bez problemu.
Tak było przez ostatnie 2 dni. Dziś już z kolan nie powstał i... cichaaaaaaa noooooc :(

Dobralem się do wnętrza. Jeden z kondensatorów? Tak to się nazywa? Jest jakby pęknięty. To może być przyczyna? Jest on na płytce gdzie znajduje się gniazdo zasilania.

Jeśli to jest tylko to, to gdzie kupić? Mam kogoś kto mi to ładnie polutuje, ale nie wiem gdzie tego szukać w #gdansk najlepiej żeby sklep był czynny do 18. Mogę to kupić tylko po pracy.
Maglite - Mirki z #elektronika 
Zepsuł się mi tv w prezencie na święta :(
Na nowy pók...

źródło: comment_Q6m0TVYUr0MQ05D5F2vCJf7e9l9nOK2g.jpg

Pobierz
  • 31
@Maglite: To na pewno kondensator. W dzisiejszych czasach montuje się je niedaleko elementów emitujących ciepło (Radiatory na jakiś dużych elementach itd.) żeby po paru latach wyschły i szlag je trafił. Dzięki temu sprzęt psuje się już po gwarancji.

Jak nie padło nic innego (Raz widziałem ciekawy przypadek gdzie całość była tak zaprojektowana że przy awarii kondensatora psuł się własnościowy układ od producenta którego nigdzie nie można było dostać.) to wymień kondensatory
@woda_gazowana to raczej nie rdza tylko coś co wycieklo ze środka.
@Harold Skoro ktoś wstawił o takich parametrach to można tak sobie zwiększać "moc" ? Nie znam się na tym kompletnie

@Syn_Krzysztofa domyślam się że można, ale zanim to do mnie przyjdzie, to nawet sylwestra z jedynką nie zobaczę ;)
@Maglite: głównym parametrem jest pojemność w faradach i tego się trzeba trzymać. Nie jestem ekspertem i może nie wytłumaczę tego poprawnie ale wartość napięcia wskazuje jakie napięcie taki kondensator wytrzyma, przy wyższym może się uszkodzić, dlatego często elektronicy zalecają jak się już naprawia to dać większy żeby się znowu nie zepsuł :) Zaufaj mi nie jestem ekspertem :D
@Harold: Coś w tym stylu.
Ma zgadzać się pojemność, a napięcie musi mieć przynajmniej taka wartość, jak w oryginale. Jeśli będzie niższa, wtedy kondensator może ulec uszkodzeniu. Jeśli będzie wyższa, wówczas nie stanie się nic :)