Wpis z mikrobloga

@pawvic:
Mt 1, 24-25:

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał
  • Odpowiedz
@FairyMax: Może na dziś trzymajmy się jednego tematu brzmiącego "czy Jezus miał braci". Bo rozwijając poboczne wątki nie dojdzie się do konsensusu. "Niewiasto, oto syn Twój" - ciekawa próba, ale Jan był synem Zebedeusza i Salome.
  • Odpowiedz
@FairyMax fajnie jest się przyjrzeć etymologii słowa dziewica, bardzo rzadko przed sredniowieczem używanego w kontekście nietkniętej seksualnie kobiety.

Do tego dojdzmy do problemów zwiazanych z tłumaczeniem z łacińskiej vulgaty na inne języki.

Bardzo późno zaczęto tłumaczyć Biblię z greki na języki ojczyste, to co zostało przelozone z łaciny na polski (i inne języki) w grece oznaczało małe dziecko lub córkę (jest późno, notatki leżą daleko, mogę wstać jutro i sprawdzić to konkretne słowo xd)
  • Odpowiedz
@pawvic: czemu niby jezus miałby nie nie mieć braci i sióstr. Przecież to idiotyczne żeby jego matka nie chciała dzieci z Józefem, szczególnie że wtedy im więcej ludzie ich mieli tym lepiej. Nigdy nie mogłem zrozumieć tego bronienia na sile jakiś koncepcji z d--y które wymyślił kościół. Przecież maryja zawsze dziewica została wymyślona na którymś tam soborze kilka set lat temu.
  • Odpowiedz
@zcaalock: kolego nie ogarniasz za bardzo tematu widzę. podejrzewam, że chodzi ci o dogmat o niepokalanym poczęciu? + to, co zacytowałeś: Słowa greckie adelphe (siostra), adelphos (brat) mają w tym języku wielorakie znaczenie i oznaczają siostrę lub brata przyrodniego, rodzonego, kuzyna, krewnego, towarzysza wspólnoty, chrześcijanina.
  • Odpowiedz
@zcaalock: tutaj jeszcze dodam cytat z greckiej wulgaty np Ewangelia św. Mateusza rozdział 13 werset 55, który sam zacytowałeś: "ouc outov estin o tou tektonov uiov ouci h mhthr autou legetai mariam kai oi adelfoi autou iakwbov kai iwshv kai simwn kai ioudav ". tak więc widać wyraźnie, że chodzi o słowo adelphe/adelphos....
  • Odpowiedz
@krzychkrzych: pisze o dogmacie maryji wiecznie dziewicy bo w niego właśnie uderza to ze jezus miał siostry i braci.
To tłumaczenie które podałeś znam i nie wyklucza ono ze jezus miał rodzeństwo. Nie ma żadnego logicznego powodu dlaczego maria miałaby by nie mieć więcej dzieci a jozefa trzymać w osobnym pokoju.
  • Odpowiedz
@zcaalock: no skoro w biblii nie ma na temat jego braci i sióstr (jak już ustaliliśmy) to chyba można uznać, że rzeczywiście ich nie miał? nie wiem na jakiej podstawie stwierdzasz, że to tłumacznie tego nie wyklucza? dogmat o "Maryi zawsze dziewicy" ogłoszony został w 649 r. Pomyliłeś to chyba z dogmatem o Niepokalanym Poczęciu z 1854 r.
  • Odpowiedz
@krzychkrzych: jest w Biblii na temat jego braci i sióstr, podałem ci fragment. Tylko ty z jakiegoś nieracjonalnego powodu uznałeś ze słowo adelphos w przypadku jezusa nie może za żadne skarby oznaczać rodzony brat.
Ja uważam ze to jest logiczne i sensowne ze miał rodzeństwo biorąc pod uwagę kulturę jaka bała wtedy.

Co do dogmatów to ani niepokalenwgo poczęcia ani wiecznego dziewictwa nie ma w biblii tylko to wymysł krk.
  • Odpowiedz