Wpis z mikrobloga

Reakcje międzyśmiertne
W momencie nieodwracalnego ustania pracy centralnego układu nerwowego, układu krążenia i układu oddechowego mówimy o śmierci (klinicznej). Jednak nie działa to jak gilotyna, organizm całościowo nie jest już zdolny do czegokolwiek, jednak poszczególne komórki jeszcze żyją, gdyż mają pewien zapas energetyczny. W momencie odcięcia tlenu (ustanie pracy serca i układu oddechowego) komórki przechodzą na swoje rezerwy, jednak w różnych tkankach ten czas, na który zapas wystarczy, różni się znacznie.

Komórki tkanki nerwowej obumierają najwcześniej (8-10 minut) z kolei komórki mięśniowe są w stanie wykazywać metabolizm przez kilkanaście godzin. Trawienie w przewodzie pokarmowym jeszcze trwa, migawki w drogach oddechowych pracują a u mężczyzn plemniki zachowują ruchomość. Ten stan między śmiercią kliniczną a śmiercią biologiczną (kiedy obumrą już komórki) nazywany jest życiem pośrednim (okresem interletalnym). Działając bodźcami fizycznymi, elektrycznymi czy chemicznymi można wywołać rekacje interletalne – międzyśmiertne (to nie są odruchy takie jak np. odruch kolanowy – tkanka nerwowa już nie działa).

Doszukiwanie się reakcji interletalnych w mięśniach z udziałem czynnika fizycznego (metalowy pręt, młotek neurologiczny) jest skuteczne do około 6 godzin po śmierci (mięsień czworogłowy uda). Przeważnie 2-3 godziny. Uderza się w mięsień prętem poprzecznie do osi kończyny – w miejscu uderzenia winien pojawić się wał. Im mniej czasu minęło od śmierci tym wał wydatniejszy i żywsza fala skurczowa. Drażnienie mięśni prądem elektrycznym jest czulsze – reakcje interletalne można zaobserwować nawet po 20 godzinach (zależne od stosowanego urządzenia).

Jeśli chodzi o badanie innych narządów – badanie źrenic polega na rozszerzaniu farmakologicznie jednej źrenicy i zwężaniu drugiej. Środki podaje się do spojówki (wykrywanie reakcji do 4 godzin od śmierci) lub iniekcją do komory przedniej oka (reakcja do 21 godzin).

Niestety nie znalazłam żadnych smacznych zdjęć czy wideo. Nawet nie odważyłabym się ich tu zalinkować.

#przedzabawologia <- tag do obserwowania, gdzie będę wrzucać ciekawostki medyczne i okołomedyczne


#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #medycyna
  • 13
@przedzabawa: szkoda, zawsze chciałem jakiegoś poznać w okolicznościach innych niż, jakby to ująć, służbowych. niemniej wpis 9/10. jak masz jakieś ciekawe linki to podrzuć, może być na PW.
@przedzabawa: to jest jedna z najciekawszych rzeczy jakie ostatnio przeczytałem. Muszę to głupie może nie, ale uciąłem rybie łeb, a potem oprawiając ja obserwowałem różne reakcje, jak ta na wodę w czasie mycia - naprężanie mięśni - albo zamykanie pyska w czasie lania nań wody, ale to działa krótko..