Wpis z mikrobloga

#elektronika #arduino #noobalert #nodemcu
Zbudowałem sobie prosty miernik temperatury przy pomocy NodeMCU (jak to wygląda zobaczycie na załączonym obrazku, [[pochodzi z tego tutoriala]](http://www.jerome-bernard.com/blog/2015/10/04/wifi-temperature-sensor-with-nodemcu-esp8266/)). Ma w założeniu okresowo wysyłać wyniki pomiarów do serwera poprzez wifi. Chciałbym móc zacząć używać tego "w terenie" co wiąże się z rezygnacją z płytki stykowej i zasilaniem mikrokontrolera baterią, a nie prądem z komputera poprzez USB.

Chciałbym uniknąć lutowania. Z jednej strony dlatego, że nie mam zielonego pojęcia jak, z drugiej: chcę móc w każdej chwili rozmontować cały projekt żeby móc użyć użytych do niego części gdzieś indziej.

Doszedłem do wniosku, że można by użyć [[takich przewodów]](https://botland.com.pl/przewody-polaczeniowe/2713-przewod-zensko-zenski-4-pin-20cm.html). Pytanie brzmi: jak za ich pomocą połączyć coś równolegle (np. nawiązując do załączonego obrazka, nie bardzo wiem co zrobić z środkowym złączem miernika temperatury; odchodzą od niego dwa przewody: zielony i czerwony w dwa zupełnie inne miejsca do mikrokontrolera).

Druga moja wątpliwość (kuriozalna, wiem) dotyczy zasilania: podobno [[bateria CR2032]](https://nettigo.pl/products/bateria-cr2032) do tego typu projektu jest wystarczająca, co więcej ma 3V więc jest to takie napięcie jakim powinienem zasilać mikrokontroler. W jaki sposób powinienem dołączyć ją do całego obwodu? Jak to się profesjonalnie robi? Pierwsza moja myśl to przyłożenie przewodów po dwóch stronach baterii i owinięcie tego taśmą xD Z tym że nie jestem pewien czy nie wpłynie to jakoś na szybkość rozładowania baterii. Z resztą gdybym chciał ją kiedyś wymienić to były to mały problem.

Trzecia wątpliwość: gdzie cały obwód przechowywać? Czy jak wsadzę całość do pudełka na zapałki to nie spali mi się chałupa? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_o0t2MXv24QvZ3SKLSBk91NnrliQInLiU.jpg
  • 5
@piotrek-5: 1. Zapomnij o bateri nodemcu bardzo dużo bierze prądu jeszcze przy ogniwach 18650 pochodzi z tydzień, na pastylce się nie uruchomi podziała kilka godzin

2.nodemcu ma w sobie już wszystko żeby chodziło ma 3.3V. Na pinach po lewej stronie masz vin gnd i tam podłączamy albo 5v albo 3.3
@piotrek-5: mi nodemcu lua v.9 chodzil na powerbanku 2500 mAh z podpietym DHT21 kilka godzin. Odnosnie pudelka to uzywalem plastikowych pudelek z chin i poki co od roku nic sie nie stalo.
@piotrek-5: jak koniecznie chcesz bez lutowania to:
1. powerbank i zasilasz z usb
2. wemos d1 mini ma shield-a, którego "nakładasz" na niego i nie ma żadnych przewodów - nodemcu trzeba lutować.
3. kup lutownice i lutuj to nic trudnego. Połączenia na wsuwki to jednak kiepskie są.