Wpis z mikrobloga

Kwiecień 1944 roku. Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. „Bury” Romuald Rajs (1913 - 1948) jeden z najbardziej zasłużonych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego. Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Współtwórca sukcesów 3. Brygady Wileńskiej AK na Wileńszczyźnie, dowódca szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Białostocczyźnie, dowódca 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Wpis i fotografia nie jest mojego autorstwa i pochodzi z fanpage Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii
#fotohistoria #fotografia #historia #kolorhistorii #gruparatowaniapoziomu #starezdjecia
Crock92 - Kwiecień 1944 roku. Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z k...

źródło: comment_KwkfVZO0Af6clWJx3kmg0iTxFrwrHxoI.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
„Bury” Romuald Rajs


@Crock92:

Wziąłem dwie moje córki na ręce, wyszedłem z nimi na dwór i przez ulicę, biegiem. Jak najprędzej, do lasu! Za mną strzelali, kula trafiła mnie w biodro, upadłem z córkami w bruzdę w ogrodzie. Skądś przybiegła moja siostra, zabrała dziewczynki i poniosła za wieś. Patrzę, leży moja mama w ogrodzie, zabita. Podczołgałem się do niej, dotykam, a ona się już nie rusza. Leżałem obok niej nie wiem
  • Odpowiedz
#!$%@?, żeby Rajsa stawiać na piedestale... przecież to jest zwyczajnie ohydne, a traktowanie tego zbrodniarza na równi z np. członkami WiN to już zwyczajne #!$%@?.
  • Odpowiedz
@Mr_Hand_of_Fate: ot kolejny patriota wyklęty spamujący ku chwale... Właściwie to nie bardzo jestem w stanie zrozumieć ku czyjej chwale.

@Crock92: takie pytanko kolego masz jakieś pojęcie o temacie czy tylko przeklejasz laurki z jakichś "patriotycznych" stronek?
  • Odpowiedz
via Android
  • 8
@bijotai
@Mr_Hand_of_Fate
@Towarzysz_Moskwin
Wyraźnie napisałem że nie jestem ani autorem zdjęć, ani wpisów. Do tego podałem źródło.

Gość którego wpisy przeklejam zajmuje się kolorowaniem starych fotografii i według mnie robi kawał dobrej roboty.Według mnie to co robi pozwala chociażby zainteresować się historią i na przykład takim zbrodniami jakich dopuścił się uwieczniony na zdjęciu jegomość. Nie znam się na histori, ani kontekstu wydarzeń które opisaliście i miałem pojęcia o zbrodniach na ludności cywilnej,
  • Odpowiedz
@Crock92: Ej, no ok, ale będziesz też wklejał jakieś apologie Leona Degrelle z ładnie pokolorowanym zdjęciem i dopiskiem "prawdziwy belgijski patriota, bojownik w Chrystusie"?
Sorry, jak piszesz "jeden z najbardziej zasłużonych dowódców polskiego podziemia", to może zamiast coś bezrefleksyjnie powtarzać, zainteresuj się tematem, bo ten tekst to jest po prostu plucie w twarz ofiarom tego człowieka i jego podwładnych. Bierz odpowiedzialność za swoje słowa, zamiast tłumaczyć się ignorancją.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Mr_Hand_of_Fate no tak, tu bije się w pierś że "jeden z najbardziej zasłużonych dowódców polskiego podziemia" było zbędne. Ale ogólnie to dopóki nie znam się to się nie wypowiadam (i tu wolę powołać się na jakieś źródło na które można zwalić) bo jak to bywa z takimi kontrowersymi postaciami bywa jeden rabin powie tak a drugi rabin powie nie.
  • Odpowiedz
@Crock92: "bo jak to bywa z takimi kontrowersymi postaciami bywa jeden rabin powie tak a drugi rabin powie nie."

Otóż nie kolego gościu dopuścił się ludobójstwa i nie tu nic "kontrowersyjnego". Każdy z choć odrobiną RiGCZU nie będzie mu wystawiał laurek.

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/9989,Informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-S-2802Zi-w-sprawie-pozbawienia-zycia.html

Taka ciekawostka nawet po śmierci tego zbira, narodwe szympansy używają jego postaci do antagonizowania prawosławnych.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-02-20/burmistrz-hajnowki-zakazal-marszu-upamietniajacego-zolnierzy-wykletych-narodowcy-chcieli-przejsc-obok-cerkwi/
  • Odpowiedz
@Mr_Hand_of_Fate: @Crock92:

Wykopkom polecam trochę literatury. Najlepiej jeszcze z przed drugiej wojny światowej, międzywojnie, a nawet wojna polsko-bolszewicka. Ciekawie wyglądała organizacja obrony terytorialnej na obszarach zajętych przez ZSRR oraz stosunki między kominizującą warstwą niższą, a właścicielami majątków ziemskich (którym komunizm mniej odpowiadał). Polecam też zaznajomić się z relacjami między polakami a mniejszościami narodowymi na kresach, ale na początku proszę poczytać o wojnie partyzanckiej i o tym kto, i w jaki
  • Odpowiedz
@Amarantus_Ekspandowany:

Porównywanie AKowca do Nazisty to szczyty dyletanctwa i nierzetelności intelektualnej.

Wiesz, jesteś w dość trudnej sytuacji, gdy zarzucasz komuś dyletanctwo i nierzetelność intelektualną, a sam twierdzisz, że Degrelle był nazistą.
Nawet zresztą, gdyby był: czym różni się "żołnierz" mordujący cywilów ze względu na ich pochodzenie etniczne od przeciętnego nazisty?
Do postaci takich, jak Rajs, Szendzielarz, Pazderski czy Kuraś naprawdę pasuje określenie "żołnierz wyklęty", bo oni faktycznie powinni być wyklęci po
  • Odpowiedz
Wiesz, jesteś w dość trudnej sytuacji, gdy zarzucasz komuś dyletanctwo i nierzetelność intelektualną, a sam twierdzisz, że Degrelle był nazistą.


@Mr_Hand_of_Fate: Za co ty go krytykujesz i porównujesz z Burym, za działalność polityczną, czy wojskową? Masz na myśli "faszysta" i oceniasz go negatywnie za działalność polityczną i przynależność do marginalnego ruchu faszystowskiego, w małej Belgii? A może nazywasz go "frankista" i oceniasz go za wegetację powojenną w frankistowskiej Hiszpanii? Czy może
  • Odpowiedz
@Amarantus_Ekspandowany: Serio? Pch24? Portal, który powstaje w Rosji jako wiarygodne źródło?
Nie chcę szerzej komentować wyroku sądu warszawskiego, przypomnę tylko, że taśmowo rehabilitował praktycznie wszystkich skazanych na karę śmierci przez sądy komunistycznej Polski, o ile w sprawie pojawiał się wątek polityczny.
A śledztwo IPN umorzono bynajmniej nie dlatego, że nie było dowodów, tylko przede wszystkim dlatego, że osoby mogące mieć status podejrzanych zwyczajnie już nie żyły.
http://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/9989,Informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-S-2802Zi-w-sprawie-pozbawienia-zycia.html
  • Odpowiedz
Serio? Pch24? Portal, który powstaje w Rosji jako wiarygodne źródło?


@Mr_Hand_of_Fate: Serio? Albo Putin, albo Soros, naprawdę ciężkie jest życie wykopka. Dawniej to były portale, teraz już nie ma portali.

A śledztwo IPN umorzono bynajmniej nie dlatego, że nie było dowodów, tylko przede wszystkim dlatego, że osoby mogące mieć status podejrzanych zwyczajnie już nie żyły.


tak też napisano w dalszej części artykułu, polecam przeczytać całość.
  • Odpowiedz