Wpis z mikrobloga

#it #sysadmin #informatyka #windows
Witam serdecznie, zwracam się z zapytaniem do bardziej doświadczonych mirków. Dostałem zapytanie o zakup serwera do szkoły i mam pytanie odnośnie licencjonowania Windows Server 2016. Pod serwer ma być podpięte 17 komputerów i w jednym czasie będzie zalogowanych max 20 użytkowników. Oczywiście uruchomione to w AD. Tutaj moje pytanie czy wystarczy do tych potrzeb Windows 2016 Essentials czy trzeba ver Standard lub wyższa? Czy trzeba jakieś CALe dokupować jeśli klienci mają swoje licencje na Win10 kupione? Jestem zielony jeśli chodzi o licencje także proszę o jakieś nakierowanie. Aha i serwer będzie miał 1 CPU
  • 12
@SztucznyKaktus: W 2012 Essentials było tak: 25 kont i 50 urządzeń. Podejrzewam, że w 2-16 będzie podobnie.
Jeżeli w przyszłości okaże się, że użytkowników lub urządzeń będzie musiało być więcej to wtedy trzeba zakupić wersję Standard + CALe (w ilości całkowitej a nie dodanej, tj. nie 25/50 z Essentials + dodatkowe CALe). Krótkim zdaniem to tak jakbyś od nowa wszystko kupował jako wersja Standard. Usprawnieniem jedynie jest, że bez reinstalacji systemu
@SztucznyKaktus: wg mojej wiedzy mozesz zalozyc dowolna ilosc kont i dodac do 50 urzadzen. Mozesz sobie pobrac wersje 180 dni. Skonfigurowac jak potrzeba i jezeli spelnia to kupic i wgrac normalna licencje bez reinstalacji.

Ps: uwaga: essentials dziala tylko jako kontroler domeny i nie da sie tak go wylaczyc.