Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin #iota #dogecoin #litecoin #ethereum #lisk #podatki #ksiegowosc
Dobra mirki. Ponieważ nieubłaganie zbliża się koniec roku, to trzeba się zainteresować troszkę księgowością związaną z handlem krypto. Z tego co widziałem, to znalezienie jakiegoś księgowego ogarniętego w temacie graniczy z cudem. Mniej więcej wiadomo co zrobić i jak się rozliczać, ale jeśli chciałbym komuś to zlecić i zapłacić, to jednak zostajemy zostawieni sami sobie. Pozostaje tylko czytanie, googlowanie . Chyba, że ktoś coś wie o jakimś księgowym godnym polecenia.

Mam bardziej konkretne pytanie. Sądzę, że częśc mirków na tagu #kryptowaluty też będzie mieć podobny problem.
Załóżmy, że jakiś czas temu (tego roku) kupiłem krypto za 5000pln. Wartość portfela wzrosła trzykrotnie, czyli teraz posiadam 15000 pln w krypto. Wiadomo, że obowiązek podatkowy pojawia się dopiero przy zamianie krypto na fiat (nie przy przelewaniu na konto, tylko za każdym razem gdy sprzedajemy kryptowaluty - nawet w obrębie jednej giełdy). Podatek dochodowy liczony jest od zysków, czyli wiadomo, że po sprzedaniu wszystkiego musiałbym zapłacić 1900 pln podatku (19% od 10000pln). Dlatego w tym momencie te 10 tyś zostaje na portfelu a wypłacam tylko 5000. Dokładnie to chcę wypłacić pod koniec roku i w styczniu zainwestować tą kasę z powrotem. Chodzi o to, że jeśli tak zrobię, to w przyszłym roku znowu będę mógł te 5000 wypłacić i nie wystąpi obowiązek podatkowy. Dobrze myślę?
#kryptowaluty #bitcoin #iota #dogecoin #litecoin #ethereum #lisk #podatki #ksiegowosc
  • 24
@Ender_W: jakie jest prawdopodobieństwo że US wejdzie na konta np. BB i będzie ścigać ludzi którzy kupują na giełdzie? mam na myśli jakie jest prawdopodobieństwo że będziesz miał kłopoty do momentu gdy nie wypłacisz z giełdy?
Podatek dochodowy liczony jest od zysków, czyli wiadomo, że po sprzedaniu wszystkiego musiałbym zapłacić 1900 pln podatku (19% od 10000pln)


@Ender_W: tylko jeżeli wrzuciłeś sobie zakup krypto w koszty inaczej będziesz musiał zapłacić podatek od całej kwoty
@morteusz: cieżko powiedzieć, to nowy rynek, nie ma case'ów z przeszłości do analizy, jak to śpiewała kiedyś Anita Lipnicka - wszystko się może zdarzyć ;] Osobiście wychodziłbym z założenia, że jeśli rząd może położyć łapę na Twojej kasie to szansa ze to zrobi jest spora :)
@morteusz: US nie wejdzie na konta giełd, ale jeśli będą podejrzewać, że coś nie gra to mogą poprosić giełe o dane Twoich transakcji i na ich podstawie naliczyć podatek.
@Ender_W: Chcesz sprzedać wszystko za 15000 zł, a wypłacić tylko 5000 zł? Czy sprzedać część za 5000 zł?
Poza tym te 5000 zł chcesz potem wrzucić z powrotem w tą samą kryptowalutę, czy w coś innego? Bo nie rozumiem, po co sprzedawać teraz, żeby za chwilę znowu inwestować?
A sam podatek jak już to 18% lub 32%, jeżeli wejdziesz w drugi próg podatkowy.
@sal3m: Co ty za przeproszeniem "pieprzysz"? Musiałbym zapłacić za całe 15000 jeśli sprzedałbym całość w roku 2018, ponieważ nie miałbym wtedy zainwestowane 5000 w danym roku podatkowym. Jeśli w tym zainwestowałem 5000 i zarobiłem 10000 to płace tylko od zysku.
Co ty za przeproszeniem "pieprzysz"? Musiałbym zapłacić za całe 15000 jeśli sprzedałbym całość w roku 2018, ponieważ nie miałbym wtedy zainwestowane 5000 w danym roku podatkowym. Jeśli w tym zainwestowałem 5000 i zarobiłem 10000 to płace tylko od zysku.


@Ender_W: Skąd w ogóle założenie, że koszt musi powstać w tym samym roku podatkowym, co sprzedaż?
@eshabe: Chcę mieć w przyszłym roku dostęp do tych 5000. Chcę na początku roku zainwestować w krypto, ale jak będe potrzebował, to chce mieć możliwość wypłacenia tych 5 tyś, bez płacenia podatku.
@fdisk: W rozliczeniu PIT będę właśnie chciał wrzucić zakup krypto w koszty. O to mi chodzi, żeby wszystko zrobić zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym. Dlatego najlepszy byłby księgowy.
Chcę mieć w przyszłym roku dostęp do tych 5000. Chcę na początku roku zainwestować w krypto, ale jak będe potrzebował, to chce mieć możliwość wypłacenia tych 5 tyś, bez płacenia podatku.


@Ender_W: Jeżeli nabywasz 3 sztuki kryptowaluty za 5000 zł i one drożeją trzykrotnie, tak że są teraz warte 15000 zł i sprzedasz tylko 1 sztukę za 5000 zł, to jak na moje w koszta nie możesz wrzucić wszystkich 3 sztuk
@zbinior: Rząd sobie na razie może. BTC oficjalnie nie jest "kasą", więc nie może na nich położyć łapy. Kiedy stanie się pełnoprawną walutą, nie będę miał problemu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@eshabe: > Jeżeli w danym roku podatkowym poniesione przez klienta koszty uzyskania przychodu są większe od uzyskanych przez klienta przychodów, wówczas klient ponosi stratę z inwestycji. O tę stratę klient ma prawo obniżać dochód z inwestycji przez kolejnych pięć lat, z tym że pomniejszenie dochodu w danym roku nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty. Poniesioną stratę należy wykazać w PIT38, jej udokumentowanie upoważnia klienta do rozliczenia straty w następnych pięciu
To jest akurat definicja z handlem na GPW. Wiem, że na pewno nie istnieje możłiwość wliczania straty w przypadku handlu krypto, natomias jest tutaj mowa o danym roku podatkowym, który - jak mi się wydaje - można przenieśc na kryptowaluty i generalnie handel.


@Ender_W: Skoro instytucje finansowe uznają, że kryptowaluty rozlicza się jak prawa majątkowe, a nie jak inwestowanie w akcje na giełdzie, to wg mnie nie ma żadnego uzasadnienia, żeby
@eshabe: Ok, z pewnością masz rację. Muszę poszukać zapisu odnośnie kosztu uzyskania przychodu przy handlu kryptowalutami. Odezwę się później, bo teraz muszę zmykać. Dzięki za przydatne informacje. Zastanawiam się czy nie zadzwonić po prostu na informację podatkową, ale te Panie przy telefonie też nie muszą wiedzieć co to jest kryptowaluta.