Wpis z mikrobloga

Dzisiaj dzień szczególny, bowiem nastąpił najwcześniejszy zachód Słońca w tym roku. Tak, tak - jutro Słońce zajdzie we #wroclaw całe 3 sekundy później niż zaszło dzisiaj. Dzień od strony "wieczornej" zaczyna się wreszcie wydłużać.

Jednak od strony "porannej" dzień nadal się skraca, i będzie się skracał aż do początku stycznia. Jednak od 21 grudnia dnia będzie już szybciej przybywać wieczorem niż ubywa rano.

Dlaczego tak się dzieje, to znaczy, dlaczego 21 grudnia nie występuje ani najwcześniejszy zachód Słońca, ani najpóźniejszy wschód Słońca, można przeczytać tutaj i tutaj.

#ciekawostki #astronomia

  • 29
@HAL__9000 hm, najzabawniejsze jest to, że takie pytania zawsze zadają osoby, które na karku mają niewiele. Tak, żeby jeszcze Cię czymś nakarmić to przypominam sobie z lat szkolnych kwestię przesilenie i skracania lub wydlużania dnia, ale nikt w szczegóły nigdy nie wchodził i prawdopodobnie wszyscy odnieśliśmy wtedy wrażenie, że działa to synchronicznie. Jednocześnie: szybszy wschód, późniejszy zachód. Pozdrawiam Pana serdecznie, ufam, że kiedyś dorównam Panu poziomem wiedzy.
Ile wy tak w ogóle macie lat, że o tym nie wiedzieliście? Jeszcze nawet nie gimbaza?


@HAL__9000: Mam tyle lat, że jeszcze nie było gimbazy w czasach gdy chodziłem do podstawówki, ale nie wiem co to ma do rzeczy. Jeżeli dla kogoś wiek jest wyznacznikiem niewiedzy, to bardzo źle to o nim świadczy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A co do tematu - wątpię, żeby aż tak szczegółowo