Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki i Mirabelki,

Na długie zimowe wieczory znalazłem sobie zajęcie w postaci szachów - gram słabo a chciałbym grać lepiej.
Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na naukę? Setki partii przegranych, trochę mniej wygranych.

Na lichess w rankingu czasami 1300 czasami dociągnę do 1400 - choć blitz 5+0 znacznie gorzej.
W wielu moich partiach zdarzają się poważne błędy (według tego silnika), ciągle zdarza mi się nie zauważać oczywistych błędów, ale czasami nie bardzo rozumiem w czym tkwią te lżejsze błędy. Ale ćwicząc od dłuższego czasu jakby stoję w miejscu.
#szachy #lichess #szachyzwykopem
  • 7
Najpierw taktyka na.chesstempo.co(moja ulubiona strona),lichess lub chess.com. Rozwiazuj 2 chodówki nastepnie 3 chodówki.Potem praca z debiutem.Najlepiej ogarnac dobrze jeden dla białych i czarnych i od czasu do czasu koncowki. A no iw turniejach prawidziwych jest sie fajnie sprawdzic.
ale czasami nie bardzo rozumiem w czym tkwią te lżejsze błędy.


@lukasz_92: Ogólnie dobrze po analizie błędu zobaczyć kolejne ruchu proponowane przez komputer. Można zobaczyć wtedy czy taki mniejszy błąd nie prowadzi do większej katastrofy
@gelu100: @lukasz_92: Debiuty proponuję zostawić na koniec. Zbyt szybka nauka teorii otwarć to robienie sobie krzywdy. Na start wystarczą ogólne cele debiutowe, a zaczynać należy od końcówek, gry środkowej i podstawowych założeń gry pozycyjnej.
@les: z jedenej strony sie zgodze.z drugiej jesli nie studiuje sie podstwowej teorii debiutowej to nie dojdziemy do gry srodkowej,jesli juz po debiucie mamy przegrana...